Kreditni rejting Srbije ocenjuju agencije koje imaju više afera nego SNS
Lažovi hvale lažove
Agencije Standard and Poor’s, Fitch i Moody’s podigle su kreditni rejting Srbije iako za to ne postoji realno opravdanje. Zbog takvih manipulacija one su već kažnjavane od strane američkih i evropskih regulatornih tela i sudova. Agencija Moody’s, samo u jednom slučaju, kažnjena je sa 846 miliona dolara zbog montiranja rejtinga. Ta privatna finansijska društva izazvala su Svetsku ekonomsku krizu, a nedavno i ekonomske probleme u Španiji, Portugalu i u još nekoliko članica Evropske unije. Njihovo poslovanje se zasniva na prevarama, lažima i falsifikatima, baš kao i Vučićeva vladavina Srbijom. Ne zna se koliko je Vučić platio tim agencijama za podizanje rejtinga, ali zna se da će Srbija od toga imati nesagledivu finansijsku i ekonomsku štetu.
Predrag Popović
Aleksandar Vučić, Siniša Mali i Jorgovanka Tabaković nedavno su se pohvalili podizanjem tzv. državnog rejtinga Srbije sa neinvesticionog BB+ na investicioni BBB-, a dugoročne izglede sa stabilnih na pozitivne.
Vest bi bila odlična kad iza nje ne bi stajale agencije Standard and Poor’s, Fitch i Moody’s, čije poslovanje je obeleženo falsifikatima, lažima, prevarama i teškim finansijskim kaznama, koje su im izricali sudovi i državna regulatorna tela. Prevarni sistem tih kreditnih agencija zasniva se na lažnom uverenju da su one nadnacionalne i nezavisne institucije. U stvari, reč je o finansijskim društvima, koja funkcionišu na tržišnim principima. Standard and Poor’s i Moody’s su u vlasništvu američkih privatnih kompanija i fondova. Najveći paket akcija u Moody’s-u ima Voren Bafet, jedan od najbogatijih špekulanata na svetu. Agencija Fitch je u vlasništvu francuske kompanije Fimalac. Ocene boniteta pojedinih država i kompanija donose specijalni odbori tih agencija, u kojima se nalaze bivši bankari, finansijski stručnjaci, analitičari s Wall Street-a. pa i novinari. Odluke donose na osnovu zvanične statistike, izveštaja u medijima i razgovora sa klijentima. Rad tih agencija nije transparenta, ali usled monopolskog položaja njihove odluke značajno utiču na finansijske i ekonomske procese.
Kreditne agencije na dva načina uništavaju države i kompanije: podizanjem ili obaranjem boniteta. Te tri agencije nedavno su smanjile kreditni rejting Španije i Portugala. Investitori su se povukli, kamate su porasle toliko da su napadnute države morale da potroše mnogo više novca za refinansiranje svojih kreditnih obaveza. U tom haosu, štetu su pretrpele Španija i Portugal, ali i ostale članice Evropske unije, dok su profitirale samo kreditne agencije i njihovi privatni klijenti.
Savet guvernera Evropske centralne banke je za „napad na evropski finansijski sistem“ optužio te tri agencije i Sjedinjene Američke Države. „Kreditnu sposobnost evropskih država ocenjuju agencije iz SAD-a. To je politička realnost. U pozadini takvih ocena nalaze se interesi jedne regije, koji se ostvaruju na račun drugih, što nije nikakva novost“, navodi se u saopštenju Evropske centralne banke.
Iste kreditne agencije su na isti način izazvale finansijsku krizu u Grčkoj 2009. godine. Kad je počelo lažno spasavanje Grčke iz dužničkog ropstva, javni dug te države je iznosio 120 odsto BDP-a. S&P, Fitch i Moody’s su tada snizile kreditni rejting Grčke, pa je njen javni dug, bez obzira na evropski paket pomoći, skočio na 170 odsto BDP-a.
Kreditne agencije su u presudnoj meri uticale na izazivanje sloma finansijskog tržišta u Americi, da bi ga ekspresno izvezle u Evropu i stvorile uslove za proces koji se naziva Svetska ekonomska kriza. Timoti Gitner, tadašnji američki ministar finansija, nazvao je te kreditne agencije „motorima krize“.
Agencije S&P, Fitch i Moody’s u Americi su primenili drugi način manipulacije finansijskim i ekonomskim tržište. Umesto realno niskog kreditnog rejtinga, određenim kompanijama su ga podigli na najviši nivo. Projekat „Abacus 2007-AC1“, koji je lansirao Goldman Sachs, zasnivao se na hipotekarnoj prevari. Visok kreditni rejting, koji su agencije dale tom projektu, stvorio je uverenje da će tržište nekretnina neograničeno da raste. U prvih dva meseca, u taj posao je investirano milijardu dolara, da bi posle godinu dana čak 99 odsto hipoteka izgubilo više od 50 odsto vrednosti. Kreatori „Abacusa“ su očekivali takav ishod, koji je investitorima i ostalim korisnicima doneo gubitnike, dok su oni na tome dobro zaradili.
Kreditne agencije su najviše ocene davale i drugim američkim finansijskim divovima neposredno pre njihove propasti. Rejting Lehman Brothers-a je skočio samo dan pre sloma. Sličnu sudbinu su imali giganti poput AIG-a i Merrill Lynch-a.
Takav scenario je sada počeo da se realizuje u Srbiji. Kreditne agencije dižu rejting Srbije, kako bi stimulisali nastavak nekontrolisanog zaduživanja, koje će sigurno odvesti državu u bankrot. Dok Srbiju čeka dužničko ropstvo, basnoslovnu zaradu mogu da očekuju banke i fondovi, koji daju preskupe kredite. Iako to znaju i svi u srpskom državnom vrhu, oni se hvale povećanjem kreditnog rejtinga, koji predstavljaju kao dokaz svojih uspešnih projekata.
– Agencija Moody’s je istakla da je, uprkos krizi i svim izazovima iz spoljnog okruženja, Srbija uspela da sačuva stabilnost ekonomije i poverenje investitora, da ostvari visok nivo stranih direktnih investicija i da sačuva radna mesta. Ovakva ocena kreditnog rejtinga, takođe, održava pozitivne rezultate fiskalne konsolidacije i sprovedene strukturne reforme u poslednjih nekoliko godina, koje su pomogle očuvanju makroekonomske stabilnosti zemlje – navodi se u saopštenju Ministarstva finansija.
Od veštačkog podizanja kreditnog rejtinga, korist može da ima samo kartel Aleksandra Vučića, naročito njegovi fondovi i banke. Sa povećanim rejtingom lakše će se zaduživati u inostranstvu, a onda će taj „jeftin novac“ da plasiraju na domaće tržište kako bi ostvarili zaradu. Koliki god da su dali mito kreditnim agencijama, prevara će im se sigurno isplatiti, naravno na štetu građana.
Po takvim prevarama poznate su sve tri agencije, posebno Moody’s, koja je nekoliko puta kažnjavana zbog propusta u unutrašnjoj kontroli, nedosledne primene propisa i manipulacija kreditnim rejtingom. Zbog takvog poslovanja, koje je dovelo do Svetske ekonomske krize, Moody’s je bio prinuđen da se nagodi sa američkim federalnim i državnim vlastima, kojima je platio ukupno 846 miliona dolara kako bi izbegao suđenje. Američka Komisija za berze nedavno je kaznila Moody’s sa 16 miliona dolara zbog montiranih kreditnih rejtinga određenim kompanijama. Evropsko regulatorno telo za finansijska tržišta ove godine je kaznilo Moody’s sa 3,7 miliona evra zbog kršenja evropskih propisa, uključujući i ocenu dužničkih sposobnosti kompanija u kojima ta agencija ima udeo u vlasništvu.
Koliki kreditni rejting ima Srbija, najbolje znaju građani, koji jedva vežu kraj s krajem, rade za minimalne plate, a plaćaju najskuplju hranu u Evropi. Spas od dužničkog ropstva, u koje Srbiju gura Vučićev kartel, neće doneti korupmirane kreditne agencije, nego njegova smena s vlasti.