Vučićev kartel je opljačkao javne resurse, a građane gurnuo u dužničko ropstvo

Završni račun mafije

Saučesnici Aleksandra Vučića u zajedničkom zločinačkom poduhvatu protiv Srbije postali su konvertibilni milioneri i milijarderi, ali ostavili su brojne tragove, dokaze i svedoke. Koruptivni mehanizam, koji je Vučićev kartel ugradio u ceo državni sistem, od Vlade Srbije, svih ministarstava, gradskih i opštinskih uprava, do bolnica, škola, sudova i zatvora, opisan je i u izveštajima Državne revizorske institucije. Revizija konsolidovanog finansijskog izveštaja, koji je podnelo Ministarstvo finansija, otkriva da je nestalo skoro pola milijarde evra. Naprednjački kadrovi u MUP-u, Okružnom sudu u Novom Sadu i Okružnom zatvoru u Beogradu kradu na iste ili slične načine. Zbog toga, sve ih čekaju iste ili slične kazne.

Predrag Popović

Raspada se kriminalni i koruptivni sistem vladavine Aleksandra Vučića. Kroz pukotine u toj piramidi zla izviru dokazi pljačke javnih resursa i privatne imovine. Sve jasnije se vide posledice zajedničkog zločinačkog poduhvata, kojim su Vučić i njegovi ortaci iz kartela oko Srpske napredne stranke, naneli ogromnu i, možda, nenadoknadivu štetu državi i narodu.

Tragovi mnogih zločina Vučićevog kartela opisani su na stranicama Magazina Tabloid, ali i u zvaničnim izveštajima državnih organa. Otkriveni su detalji nameštenih tendera i neposrednih pogodbi, na kojima se zasniva osnovna Vučićeva privredna delatnost – korupcija. Konkretni primeri nalaze se i u analizama Državne revizorske institucije.

U izveštaju DRI (Državna revizorska institucija) za 2023. godinu navodi se da su 97 odsto nepravilnosti u sprovođenju javnih nabavki, ukupne vrednosti preko 1,07 milijardi evra, izvršene u samo tri javna preduzeća: Elektroprivredi Srbije, Putevima Srbije i Infrastrukturama železnica Srbije. Korupcija je dokazana konkretnim primerima, podnete su krivične i prekršajne prijave, ali izostala je reakcija tužilaštava i sudova. Tako su obavljene pripreme za masovno ubistvo na novosadskoj Železničkoj stanici.

Međutim, Više javno tužilaštvo u Novom Sadu usmerilo je istragu tog zločina prema autorima i izvođačima projekta. Multidisciplinarni veštaci proveravaju arhitektonska rešenja i kvalitet ugrađenog materijala, ali ne i tokove novca. Nema sumnje da je neophodno utvrditi odgovornost svih učesnika u projektu rekonstrukcije stanične zgrade, ali ne sme da izostane razotkrivanje i kažnjavanje kratora koruptivnog sistema, koji je doveo do ubistva petnaestoro ljudi. Istraga mora da utvrdi ko je naredio da se cena rekonstrukcije Železničke stanice, koja je prvobitno procenjena na 3,4 miliona evra, podigne na 16 miliona evra. Ko je naredio da ukupna cena tog projekta, uključujući renoviranje četiri i izgradnju jednog novog perona, skoči sa 11 na čak 65 miliona evra? Ta pitanja nisu teška, svi znaju da takva pljačka budžetskog novca ne bi mogla da bude izvršena bez naređenja ili odobrenja Aleksandra Vučića. To je potvrdila i Jelena Tanasković, bivša direktorka Infrastruktura železnice.

Ministar Goran Vesić mi je rekao da je jedini uslov da budem direktorka Infrastrukture železnice da prihvatim da on apsolutno upravlja i vodi sve projekte, jer je on navodno dogovorio sa predsednikom Vučićem da se svi projekti isključivo tako vode. U septembru 2023. godine imala sam sastanak sa predsednikom Vučićem i ministrom Vesićem, a prisustvovali su i direktori javnih preduzeća koja spadaju u nadležnost Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture. Ministar Vesić je tada rekao da su on i njegovo Ministarstvo jedini odgovorni za projekte, jer jedino na taj način mogu biti izvršeni. Isto ovo ministar je rekao predsedniku Republike i dok smo se vozili vozom od Novog Sada do Subotice – rekla je Tanasković na saslušanju kod tužioca 22. novembra 2024, u okviru istrage ubistva na novosadskoj Železničkoj stanici.

Tanasković je tada rekla da je od Vesića tražila da joj, ako zaista ima takav dogovor sa Vučićem, napiše zvanično obaveštenje. Anita Dimoski, pomoćnica ministra građevinarstva, dala joj je pisanu „instrukciju“, koju je potpisao Vesić, a u kojoj se navodi da je formirana Radna grupa za koordinaciju i ralizaciju svih infrastrukturnih projekata.

U toj instrukciji se poseban akcenat stavlja na komunikaciju sa zajmodavcima, donatorima, projektantima, nadzornim organima, izvođačima i nadležnim institucijama. U zaključku instrukcije stoji da se ona posebno odnosi na sve odluke, saglasnosti i mišljenja tokom pripreme projektno-tehničke i planske dokumentacije, pripreme tenderske dokumentacije, izbora izvođača radova i nadzora, naročito u fazi realizacije i ispunjenja ciljeva za završetak projekta – rekla je Tanasković pred tužiocem.

Vesićeva „instrukcija“, koju bivša direktorka pominje, ne nalazi se među dokumentima, čije objavljivanje je naredio Vučić, pokušavajući da prevari studente, koji su insistirali da javnost dobije na uvid sve sporne ugovore, rešenja, dozvole i ostali sadržaj projekta rekonstrukcije stanične zgrade u Novom Sadu. Vučić se uzalud trudio da sakrije tu dokumentaciju, koju poseduje i redakcija Magazina Tabloid.

Određuju se odgovorna lica – mentori i članovi timova u Ministarstvu građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture za praćenje svih aktivnosti na projektima„, navodi se u „Odluci“, koju je 12. decembra 2022. potpisao resorni ministar Goran Vesić. „Odgovorna lica“ su dužna da vrše kontrolu ispravnosti i zakonitosti dokumentacije, kontrolu plaćanja finansijsko-materijalnih obaveza i da potpisuju sva akta: avansne račune, privremene i okončane situacije, izveštaje, interne naloge za plaćanje i drugo. Vesić je svoju pomoćnicu Anitu Dimoski ovlastio da rukovodi u 11, a da bude član u još osam Radnih grupa, koje su zadužene za kontrolu železničkim infrastrukturnim projektima. Uz nju, uloge mentora i članova Radnih grupa dobili su državni sekretar Dragan Stevanović Boske, bivši konobar iz Surdulice, zatim Mihajlo Mišić, Emeše Lalić Urban, Goran Popović, Đorđe Milić i njima slični.

Sa decenijskim iskustvom u političkim i poslovnim manipulacijama, Vesić se nadao da će na ovaj način prebaciti odgovornost na saradnike. Ipak, ako bude pravde, i on će, kao i svi ostali u tom lancu korupcije, morati da odgovaraju za masovno ubistvo u Novom Sadu. Kad se suoče sa višegodišnjim zatvorskim kaznama, svi će propevati. Spasavajući sebe, optuživaće svoje nadređene, kao što se vidi iz iskaza Jelene Tanasković.

Miš za mačku, mačka za psa, pas za unuku, unuka za baku, baka za dedu, a deda za repu. U dečjoj bajci, tako je iz zemlje izvučena repa. U aktuelnoj srpskoj horor-bajci, tako će kriminalizovani paraziti iz Ministarstva građevinarstva, potežući jedni druge, na videlo izvući autora krvavog koruptivnog sistema, Aleksandra Vučića.

Kao što postoje svedoci, postoje i konkretni dokazi pljačkaških kombinacija, kojima su pripadnici naprednjačkog kartela očerupali budžet. U izveštajima Državne revizorske institucije navode se primeri koruptivnih akcija, koje su sprovele Vlada Republike Srbije, brojne lokalne samouprave, osnovni i viši sudovi u nekoliko gradova, pa čak i uprave zatvorskih ustanova. Drugim rečima, dokazano je da su ministri, predsednici opština, sudije i upravnici zatvora, bolnica i škola, kao i direktori javnih preduzeća nameštali tendere, falsifikovali finansijske izveštaje i nenamenski trošili novac građana.

Državna revizorska institucija je 29. novembra 2024. objavila analizu konsolidovanog finansijskog izveštaja Vlade Republike Srbije za 2023. godinu. U uvodnoj napomeni se ističe da nije uređen način i postupak sačinjavanja konsolidovanih finansijskih izveštaja, nije uređen oblik i sadržaj obrazaca na kojima se on priprema i prezentuje, nisu uključene sve informacije neophodne za odlučivanje i utvršivanje razlike između tekućih prihoda i primanja od prodaje nefinansijske imovine. Takođe, nije propisana ekonomska klasifikacija u okviru koje će se evidentirati prihodi od participacije. Za tzv. Konsolidovani izveštaj Republike Srbije, prema Zakonu o budžetskom sistemu, odgovoran je ministar finansija. Ministar je obavezan da, kako se navodi u Zakonu, „osmisli, uspostavi i održava interne kontrole, koje su relevantne za pripremu i prezentovanje finansijskih izvešta koji ne sadrže materijalno značajne pogrešne iskaze“.  Očigledno, Siniša Mali nije znao da na zakonit i profesionalan način pripremi Konsolidovani izveštaj.

Ministar Mali je u svom izveštaju prikazao prihode i rashode neuporedivo većima od realnih. Prihode je uvećao za 1.6 milijardi dinara, a rashode za više od četiri milijardi dinara. Na taj način, falsifikovanjem podataka, napravio je prostor u kome je nestalo 48 miliona evra. U istom izveštaju Ministarstva finansija, kao što su lažno uvećani prihodi, lažno su umanjeni rashodi, i to za više od 45 milijardi dinara, odnosno 385 miliona evra. Uz to, na pogrešnoj ekonomskoj klasifikaciji u Konsolidovanom izveštaju istaknuti su rashodi od 139,5 miliona dinara. Ni finansijski stručnjaci iz Vlade Srbije, ni njihove kolege iz DRI-a nisu utvrdili gde je nestao toliki novac iz budžeta, ko ga je prigrabio.

Ista vrsta konfuzije nalazi se u delu izveštaja o finansijskim rezultatima Republike Srbije u 2023. godini. Prihodi i primanja su iskazani manje za 1,3 milijardu dinara. Na pogrešnim klasifikacijama iskazani su prihodi u iznosu od oko osam milijardi dinara. Izdaci za nefinansijsku imovinu su umanjeni za čak 41 milijardu dinara, odnosno 350 miliona evra.

Ista vrsta „grešaka“ uočena je u finansijskim izveštajima republičkog i budžeta lokalnih samouprava. Samo u klasifikaciji, koja se odnosi na obavezno socijalno osiguranja, netačno su prikazani podaci, kojima su uvećani prihodi za 4,6 milijardi dinara, a za isto toliko su uvećani rashodi. Primanja od prodaje finansijske imovine umanjeni su za 565 miliona dinara, a rashodi su lažno prikazani manjima za 475 miliona dinara, koji su potrošeni za nabavku tzv. domaće finansijske imovine.

 U konsolidovanim izveštajima završnih računa budžeta lokalnih vlasti istaknuti su lažno uvećani prihodi od 4,5 milijarde dinara, a za istu količinu novca uvećani su i rashodi. Na neodgovarajućim klasifikacijama navedeni su iznosi od 6,4 milijardi dinara.

Državna revizorska institucija je otkrila tu prevaru, zabeležila ju je u svom izveštaju i napisala zahtev Vladi Srbije da otkloni nepravilnosti. S obzirom na ustaljenu praksu, sve će se završiti na tome. Kao i u hiljadama sličnih ili istih slučajeva, koji su navedeni u prethodnim izveštajima DRI-a, izostaće reakcije nadležnih tužilaštava, neće biti istrage, optužnica i sudskih postupaka. Sve će prekriti snegovi, ruzmarin i šaš.

Kad je u pitanju Siniša Mali, sve je pod sumnjom – od plagiranog doktorata do seksualnog opredeljenja – ali ne i veština u finansijskim malverzacijama. Treba podsetiti da je Mali uspeo da jednu svoju ofšor kompaniju, registrovanu na Britanskim Devičanskim ostrvima proda drugoj svojoj kompaniji, registrovanoj u Švajcarskoj, i da pritom zaradi 532 miliona evra. Nauka ne može da objasni kako je to moguće, a tužilaštvo nije zainteresovano da istraži taj slučaj. Ipak, baš zbog dokazane veštine, teško je pretpostaviti da je ministar Mali slučajno, usled nesnalaženja i nesposobnosti napravio ovakav galimatijas u Konsolidovanom finansijskom izveštaju za 2023. godinu. Naprotiv, mnogo je realnija pretpostavka da je namerno pobrkao klasifikacije i lažno prikazivao i prihode i rashode, kako bi potpuno obesmislio taj dokument, koji prezentuje rezultate rada Vlade Republike Srbije.

Na haosu, falsifikatima i prevarama zasniva se celokupan sistem vlasti naprednjačkog kartela. Na isti način, na koji je Goran Vesić upravljao Ministarstvom građevinarstva, Siniša Mali upravlja Ministarstvom finansija. Pad nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu smrvio je Vesićev koruptivni mehanizam. Poznata su imena 15 žrtava tog zločina, dok su svi građani Srbije žrtve pljačkaškog sistema kojim rukovodi Vesićev moralni dvojnik Mali. A, obojica su radili pod komandom Aleksandra Vučića, šefa kartela oko SNS-a.

Vučić se lažima, prevarama i pljačkama bavi kao naučno-istraživačkim radom. Potpuno je posvećen svim načinima čerupanja budžeta. Sa istom energijom i strašću kreira kriminalne i koruptivne akcije čiji plen vredi i po desetak milijardi evra, kao i one na kojima može da zgrne samo po nekoliko miliona dinara. Vučić ne dopušta da nijedna mrvica padne s njegovog stola. Usled ukrštanja tiranije, patologije i kleptomanije, otima svaki dinar iz džepa građana i trpa ga u svoj i džepove svojih ortaka iz kartela.

Kamere su zabeležile trenutak kad Vučiću, prilikom posete jednoj pravoslavnoj crkvi, neki saradnik daje nekoliko zgužvanih novčanica. Vučić ih uzima, prebacuje iz leve ruke u desni džep. Pred ikonom se prekrstio i zavukao ruku u levi džep, pa se iznenadio što tamo nema ništa. Ležerno je odmahnuo i nastavio svojim putem. E, na isti način, najprimitivnijim štosevima, Vučić sprovodi tu strategiju „leva ruka – desni džep“ na državnom nivou.

Kao što su kamere snimile kako on prisvaja tuđih nekoliko stotina dinara, tako je Državna revizorska institucija otkrila tenderske prevare, koje su ove godine izvršili Vučićevi kadrovi iz pojedinih gradskih i opštinskih uprava, sudova, bolnica, škola, vrtića, pa i zatvora. Sudeći po broju nezakonitih radnji i količini prisvojenog novca, naprednjački prevaranti iz državnih institucija su skromniji.

Državna revizorska institucija je, 6. decembra 2024, objavila izveštaj o reviziji poslovanja Osnovnog suda u Novom Sadu za 2022. i 2023. godinu. U izveštaju DRI-a se navodi da taj Osnovni sud „nije u potpunosti sproveo pripremne radnje za popis imovine i obaveza“ i da izveštaj tog suda „nije sačinjen u skladu sa važećim propisima„. O kakvom nivou propusta se radi najbolje ilustruje činjenica da je Osnovni sud „zaboravio“ da u popisu imovine navede i zgradu u kome se nalazi. Republika Srbija je vlasnik te zgrade, na adresi Sutjeska 3, koju koristi više organa sudske vlasti i javnih tužilaštava, ali Osnovni sud je bio u obavezi da je evidentira u pomoćnim knjigama.Takođe, taj sud je prekršio računovodstvene propise time što nije evidentirao tehničku opremu, čija nabavka je finansirana iz fondova Evropske unije.

Osnovni sud je dobio od Ministarstva pravde 280 kompjutera i isto toliko monitora, a njihovu vrednost je obračunao samo po količini, odnosno po ceni od jednog dinara. Iz nepoznatog razloga, Ministarstvo pravde nije dostavilo Osnovnom sudu potrebnu dokumentaciju o vrednosti donirane računarske i druge opreme, a nikoga u sudu nije zanimao taj propust. Osim toga, novosadski Osnovni sud nije popisao imovinu i obaveze u iznosu od 546,92 miliona dinara, niti je izvršio usklađivanje stanja imovine i obaveza u knjigovodstvenoj evidenciji sa stvarnim stanjem, koje je utvrdila revizija DRI-a. U izveštaju, revizori navode da sud nije sve postupke javnih nabavki sproveo u skladu sa Zakonom.

Još više nepravilnosti zabeleženo je u izveštaju DRi-a o poslovanju Ministarstva unutrašnjih poslova. Na ime datih avansa za nabavku materijala i obavljanja određenih usluga, MUP je isplatio spornih 127,9 miliona dinara. Nisu pravilno evidentirani izdaci u iznosu od 99,8 miliona dinara, namenjenih izgradnji policijskih objekata. Sporni su i rashodi od oko dva miiona dinara za nabavku kamera i digitalnih video rekordera, kupljenih od firme SSTV master centar. Od firme Dual Pullery WP, za 2,4 miliona dinara, kupljena je oprema za teretanu, a za 538.000 dinara od firme Akvaterm su nabavljeni stubovi i mreže za odbojku, švedske lestve za zid i švedske klupe za gimnastiku. Na čestitke za decu zaposlenih u MUP-u potrešeno je 90 miliona dinara, odnosno 770.000 evra. Za pravosnažne i izvršne presude, MUP je platio samo 6,1 milion dinara. Državna revizorska institucija utvrdila je i druge nepravilnosti, ali dobro pazeći da se bavi samo analizom tekućih rashoda, ne zalazeći u ono najbitnije, u javne nabavke, gde se vrte najveće pare.

I izveštaji o reviziji poslovanja nekoliko zatvorskih ustanova u Srbiji pokazuju brojne nepravilnosti, naročito u javnim nabavkama. Revizija poslovanja Okružnog zatvora u Beogradu otkrila je nezakonite nabavke dobara i usluga u iznosu od najmanje 13,58 miliona dinara, kao i još 7,33 miliona dinara u nabavkama na koje se ne primenjuje zakon. U nekoliko tendera nije obezbeđena konkurencija, dok je u pojedinim slučajevima uvećana cena kupljene robe bez pravnog osnova, kao što je slučaj pri kupovini jaja i mesnih prerađevina. Takođe, odgovorna lica u Okružnom zatvoru dozvolila su isplatu više od 10 miliona dinara pre okončanja ugovorenog posla.

Utvrđeno je da zatvorska uprava nije sprovela postupak javne nabavke silosnog brašna u iznosu od milion dinara. Okružni zatvor u Beogradu je platio usluge servisa i održavanja kotlova, a da se i ne zna koja firma je to radila, pošto nema pisanog ugovora. Opet bez ugovora i tendera, kupljeni su vitamini i voće za zatvorsku kantinu, u vrednosti od 3,13 miliona dinara. Bez ugovora, zatvor je isplatio 2,71 milion dinara ne zna se kome. Bez raspisanog tendera, za 1,2 miliona dinara kupljene su jetrene i pileće paštete, a za 2,51 milion dinara kancelarijski materijal. Tender nije sproveden ni prilikom nabavke robe za kantinu u vrednosti od 5,05 miliona dinara. „Zatvor je nepravilno vanbilansno evidentirao obaveze prema dobavljačima za robu kantine, zbog čega je iskazao manje obaveze u iznosu od 18,72 miliona dinara i preuzeo je obaveze iznad odobrenih aproprijacija u iznosu od 15,65 miliona dinara“, navodi se u izveštaju Državne revizorske institucije.

Uprava Okružnog zatvora u Beogradu krade na sitno, na jajima i paštetama, ali ni taj plen nije za zanemarivanje. Prema ovim podacima, godišnje se nenamenski potroši više od 300.000 evra. Od količine novca, važnija je činjenica da se u nezakonite akcije upuštaju funkcioneri koji su plaćeni da čuvaju građane, koji su osuđeni na zatvorske kazne, često i zbog mnogo manjih finansijskih prestupa.

Po istom principu, po kome radi beogradski Okružni zatvor, posluju i uprave drugih ustanova tog tipa u Srbiji.

Da misli na svoju i budućnost svojih ortaka iz kartela, Vučić je dokazao investiranjem u izgradnju novih i renoviranje starih zatvora. Dok je bio na funkciji premijera, inicirao je izgradnju zatvora u Pančevu. Centralna evropska banka je podržala taj projekat sa 18 miliona evra, a iz budžeta Srbije je izdvojeno pet miliona evra za opremu. Zatvor u Pančevu je počeo sa radom u oktobru 2018. godine.

Revizija poslovanja pančevačkog Okružnog zatvora utvrdila je nepravilnosti u nekoliko procesa javnih nabavki, čija ukupna vrednost iznosi 15,89 miliona dinara. Za neke tendere je odredio kraći rok od minimalnog propisanog roka za podnošenje ponuda, a u nekima nije odredio rezervne kriterijume na osnovu kojih će dodeliti ugovor. Zatvorska uprava je bez važećeg okvirnog sporazuma i zaključenih ugovora vršila nabavku namirnica za ishranu zatvorenika u iznosu većem od 13 miliona dinara. Izvršenje određenih ugovora o javnoj nabavci nije kontrolisano, pa su zbog toga rashodi porasli više od 2,85 miliona dinara. Zbog nedosledne primene računovodstvenih pravila, preuzete obaveze po osnovu rashoda za zaposlene, evidentirani su manji izdaci za zaposlene i dobavljače, ukupno za oko 12,5 miliona dinara. Uz to, potrošeno je 6,54 miliona dinara iznad odobrenih aproprijacija.

Slične nepravilnosti navode se u izveštajima o revizijama DRI-a, koje su sprovedene u okružnim zatvorima u Subotici i Leskovcu, kao i u Kazneno-popravnim domovima u Beogradu, Kragujevcu i Ćupriji.

Vučićeva endemska pohlepa zarazila je sve državne institucije. Kriminal i korupcija postali su osnovna delatnost Vlade Republike Srbije, svih ministarstava, pa i lokalnih samouprava. To pokazuju izveštajiDržavne revizorske institucije, koji su objavljeni tokom novembra i decembra ove godine. No, i bez tih izveštaja, građani su svesni obima pljačke koju sprovodi naprednjački kartel. Tako je u svim gradovima i opštinama Srbije. Isti način čerupanja lokalnih budžeta primenjuje se u Kovačici, Žitorađi, Zrenjaninu i Beogradu.

Kakvo je stanje u Beogradu dovoljno je videti predlog budžeta za 2025. godinu. Planirani prihodi su 13 milijardi dinara manji nego 2024. U besparici, vlast Aleksandra Šapića je bila primorana da sreže troškove na kapitalnim projektima, koje je do juče predstavljala kao najvažnije. Drastično su smanjena ulaganja u proširenje Bulevara patrijarha Pavla, za regionalni vodovod Makiš-Mladenovac i izgradnju stanične zgrade u Bloku 42. U gradskom budžetu nema novca ni za komunalnu miliciju, pa njeni pripadnici na zadatke idu autobusima i tramvajima. Bez mogućnosti dodatnog zaduživanja, gradska uprava je prinuđena da se bavi relativno jeftinim, ali zato potpuno besmislenim projektima, kao što su kružni tokovi, koje Šapić gradi na svakoj raskrsnici.

Vučićev kartel je, očigledno, toliko pljačkao javne resurse i tuđu privatnu imovinu da više nema šta da uzme. Svi Vučićevi saučesnici u zajedničkom zločinačkom poduhvatu protiv Srbije uspeli su da zgrnu ogromnu imovinu, da postanu konvertabilni milioneri i milijarderi. Međutim, istovremeno su ostavili brojne tragove, dokaze i svedoke zločina, pa, posle njihovog pada s vlasti, neće biti teško da ih se privede pravdi.

Scroll to Top