(Su)ludovanje
Kako mafiju iz srpskog pravosuđa privesti pravdi i zakonu (299)
Prazne priče, isprani mozgovi i puni džepovi
Organizovana kriminalna grupa hara Ministarstvom pravde, Upravom za izvršenje krivičnih sankcija i srpskim zatvorima. U Ministarstvu pravde i Upravi za izvršenje krivičnih sankcija caruje kriminal i prostitucija. Neki funkcioneri naplaćuju u novcu, drugi u naturi, a neki od njih i u jednom i u drugom. Svi su povezani zajedničkim kriminalnim interesima, i ucenama kontrolišu jedni druge. Dolaskom Srpske napredne stranke na vlast, kriminal je legalizovan, smrt i ubistva u zatvorima su svakodnevna pojava. Proklete avlije su u rukama Vučićevog kartela … Tužilaštva i sudovi su servis za pokrivanje zlodela Vučićevog kartela
Vladimir Molotok
Institucije Evropske unije prave i razmenjuju dve vrste izveštaja o vladavini prava u Srbiji. Političke komisije, radne grupe i timovi za monitoring objavljuju izveštaje pune praznih birokratskih floskula, koji ništa ne znače i nikoga ni na šta ne obavezuju.
S druge strane, izveštaji profesionalaca iz Evropskog javnog tužilaštva (EPPO) puni su konkretnih primera koji realno prikazuju katastrofalno stanje u srpskom pravosuđu.
U poslednjem izveštaju Evropske komisije o vladavini prava u Srbiji navodi se da „pravosudni sistem u Srbiji prolazi kroz značajnu reformu, ali je politički pritisak na sudove i tužilaštvo i dalje visok„.
– Mere za suzbijanje političkog uticaja na pravosuđe tek treba da pokažu rezultate. U borbi protiv korupcije postoji zakonski okvir, ali sa brojnim nedostacima u praksi – ističe se u dokumentu Evropske komisije, objavljenom krajem jula ove godine.
U preliminarnom izveštaju Organizacije za bezbednost i saradnju (OSCE) navode se tek nešto konkretniji zaključci i moguća rešenja. Regionalni timovi Conflict Prevention Centre analizirali su sudske postupke za krivična dela organizovanog kriminala i visoke korupcije, koji su vođeni u Srbiji od 2021. do 2024. godine. Uz konstataciju da „uprkos posvećenosti pravosuđa i određene političke retorike koja podržava reformu, odgovor pravosuđa na organizovani kriminal i korupciju ostavlja prostor za unapređenje, posebno kad se uzme u obzir činjenica da je poverenje građana u pravosuđe sve manje“, CPC iznosi predloge za efikasnije vođenje sudskih postupaka.
– Treba obezbediti da sudska praksa po pitanju ukidanja vremenskog ograničenja pritvora bude u skladu sa međunarodnim standardima i najboljim praksama u pogledu prava na pravedno suđenje. Treba obezbediti da Visoki savet sudstva poveća transparentnost i pristup informacijama o predmetima organizovanog kriminala i korupcije kroz implementaciju smernica za odnose sa medijima. Treba revidirati nadležnost Specijalnog suda za organizovani kriminal radi veće efikasnosti u procesuiranju predmeta težeg organizovanog kriminala i korupcije. Visoki savet sudstva trebalo bi da formira grupu specijalizovanih sudija za predmete organizovanog kriminala i korupcije, kojima bi se mogli odmah dodeljivati novi ili predmeti koji su u toku. Povećati minimalni iznos novčanih kazni kao represivne mere protiv branilaca zbog neopravdanog odsustva – neka su od rešenja koja predlaže CPC za unapređenje borbe protiv korupcije.
Srpske sudije i advokati, pa i okrivljeni pojedinci, znaju da su ovi predlozi beskorisni i besmisleni. U uslovima, koji ukazuju da je srpski pravosudni sistem oboleo od kancera, predlozi EU i OSCE izgledaju kao terapija čajem od kamilice. Prazne priče iz Brisela ne doprinose poboljšanju stanja u Srbiji. To nije slučajno.
Aleksandar Vučić je napravio koruptivnu mrežu u koju uvlači i evropske komesare. Od Olija Rena, pa do današnjih abonenata poput Lajčaka, Verheljija i ostalih tehnokrata, Vučić kupuje političku podršku. Za svoje prazne priče, koje ne doprinose demokratizaciji srpskog društva i vladavini prava, evropski komesari dobijaju pune džepove.
Za razliku od političkih birokrata iz Brisela, profesionalci iz Evropskog javnog tužilaštva upozoravaju na konkretne probleme s kojim se suočavaju u odnosima sa predstavnicima srpskog Ministarstva pravde, tužilaštava i sudova. Najozbiljnije primedbe se odnose na rad vodećih ljudi u tužilaštvima, Zagorke Dolovac i Nenada Stefanovića, koji ne postupaju u skladu sa zakonskim ovlašćenjima, već u interesu političara iz vlasti.
– U Srbiji ne postoji politička volja za uspostavljanjem pravnog sistema koji bi mogao da građanima garantuje vladavinu prava. Po tom pitanju, Srbija je u mnogo težem stanju nego, recimo, Albanija. Reforma pravosuđa je omogućila smenu oko 800 tužilaca i sudija, koji nisu mogli da dokažu poreklo imovine. Tada su formirani Nacionalna istražna služba i Posebne antikorupcijske strukture (SPAK), čime su stvoreni uslovi za kažnjavanje političara koji su umešani u korupciju visokog nivoa. U poslednje dve godine, zaplenjena je i oduzeta imovina mnogih političara iz vladajućih i opozicionih stranaka.
Bivši premijer Salji Beriša optužen je za zloupotrebu položaja, jer je tokom prvog mandata, od 2005. do 2009. godine, omogućio firmi svog zeta da profitira na privatizaciji jednog sportskog centra u Tirani. Beriši je 30. decembra 2023. određen kućni pritvor i zabrana komunikacije s bilo kim osim članova najuže porodice – kaže za Magazin Tabloid jedan od pravnih eksperata iz tima za monitoring Conflict Prevention Centre iz Beča.
Iako evropski političari i pravni eksperti ističu reformu pravosuđa u Albaniji kao pozitivan primer, treba naglasiti da je do konkretnih rezultata došlo zahvaljujući pritiscima američkih službi. Američka vlada je 2021. godine stavila Berišu na crnu listu i dve godine konstantno vršila pritisak na albanske tužioce i sudije da ga procesuiraju. Bez tog pritiska, stanje u albanskom pravosuđu ostalo bi na nivou srpskog, koje predstavlja važnu kariku u organizovanom kriminalu.
Američke službe – FBI-a, DEA, Agencija za sprečavanje pranja novca …, uz saglasnot američkog Ministarstva pravde i Javnog tužilaštva, uz punu pomoć Europola, Evropskog komiteta za istrage i Evropskog javnog tužilaštva i doprinosa kriminalističkih policija osposobljenih za borbu protiv organizovanog kriminala. odlučile su da narkokartele sa balkana uzmu u svoje ruke.
Zahvaljujući, skoro neraskidivoj vezi političkih elita balkanskih država, koje su na čelu narko kartela i organizovanih kriminalnih grupa, teško je bilo privesti pravdi one koji su snabdevali Evropu tonama kokaina, heroina, marihuane i svih drugih vrsta narkotika.
Američke službe su potrošile ogromna sredstva prekidajući transporte kokaina ka Evropi, preko Balkana, trgovinu oružjem, ljudima, dok su im se balkanski narkosi iz vrhova vlasti smejali u lice.
Pokušaji preko “oslobođene“ Crne Gore da se politička elita iz vrhova bivše i sadašnje vlasti privede zakonu, skoro da tapka u mestu.
Odluka Ministarstva prave SAD-a, podržana od potpredsednice SAD-a, da se Balkan očisti od mafije i najteže vrste kriminala, koji je dugo godina bio pod zaštitom američke administracije i centara moći, ozbiljna je i u toku je.
Institucionalno je omogućeno da SAD-e mogu da po Srbiji hapse optužene za trgovinu kokaina i one koji su se bavili najtežom vrstom trgovine ljudima, pranju novca, podmićivanjem i korupcijom koja je sada kao nož pod grlo stavljena pred većinu evropskih političara, mora se završiti do kraja ove godine, odnosno za vreme mandata sadašnjeg predsednika Bajdena.
Postoje zadokumentovani dokazi o kriminalu Balkanske mafije, a naročito u Srbiji.
Američke službe, Europol, kriminalističke policije raspolažu dovoljnom količinom dokaza za stotine članova Vučićevog kartela. Usaglašavajući potrebu hitnog privođenja pravdi opasne mafije i zločinačkih grupa sa međunarodnim pravom, došle su do zaključka da će ih kriminalističke policije evropskih država hapsiti po američkim poternicama u bilo kojoj zemlji, a u Srbiji to ovlašćeje imaju po ratifikovanom Zakonu o ekstradikciji optuženih između Srbije i SAD-e.
Sa tužilačkom organizacijom na čijem je čelu vrhovni tužilac Zagorka Dolovac, i Tužilaštvom za organizovani kriminal, na čijem je čelu Mladen Nenadić, nemoguće je sprovesti bilo koji krivični postupak u razumnom roku i doneti pravnosnažnu presudu.
Uklanjanjem tužioca Zagorke Dolovac sa mesta vrhovnog tužioca, stvorile bi se pretpostavke da novi tužilac, u skladu sa ovlašćenjima, i kao predsednik Visokog veća tužilaca, suspenduje višeg javnog tužioca u Beogradu Nenada Stefanovića, ogrezlog u kriminalu i deklarisanog člana Vučićeve mafije. Imovna karta pomenutog tužioca može poslužiti kao osnova za optužnicu. Njegovim privođenjem pravdi stvorile bi se pretpostavke da beogradsko tužilaštvo procesuira najveći deo onih protiv kojih je istraga okončana.
Američko ministarstvo pravde je pratilo rad srpskih tužilaca i sudija. Svi glavni predmeti su analizirani. Nekoliko tužilaca i sudija su svedočili o neraskidivoj vezi nekih svojih kolega u tužilaštvima i sudovima, koji su produžene ruke mafije i njihovi zaštitnici, ukazujući na koji način njihove kolege mogu biti izvedene pred sud.
Američka vladina organizacija USAID je od pada Miloševićeve vladavine “reformisala“ srpsko pravosuđe – tužilaštva, sudove…
Pre tri godine shvativši da je to uzaludan posao, i da se bez promene vladajućeg kartela u Srbiji ne može sprovesti nijedna reforma, napustili su Srbiju!
Slučaj diktature u srpskoj državi i puna korupcija pravosuđa, koja nije upamćena u ovom veku, prepušten je Obaveštajnoj zajednici.
Osim FBI-a, DEA, Agencije za sprečavanje pranja novca, u akciju su uključene i američke vojne službe, koje su nadletale avionima pošiljke narkotika privatnim brodovima i avionima, u koordinaciji sa Europolom, Eurodžastom i kriminalističkim policijama.
Nakon što su doveli skoro do bankrota narko kartele, krenulo se u obračun sa narko mafijama. Ogledni primer je sproveden u Crnoj Gori, promenom vlasti Mila Đukanovića. Pohapšeni su njegovi saradnici, poput dvojice bivših direktora policije, dvojice specijalnih tužilaca… Hobotnica je sačuvala glavu, a glavni nosioci kriminala, ubice i razbojnici su utekli, na slobodi su…
U Beču je, u saradnji kriminalističkih policija, kompletiran kriminalistički dosije sa 11.000 predmeta za građane Srbije i Crne Gore. Uhapšeno je nekoliko stotina osumnjičenih za teška krivična dela. Skay aplikacije su omogućile praćenje mafija i državnog kartela i dokumentovanje njihovih zlodela.
Prihvaćen je, na kraju, savet srpskih tužilaca i sudija, da američka obaveštajna zajednica, pristupi hapšenju, po poternicama, koje sama raspiše u strogoj tajnosti i aktivira ih u trenutku kada mafijaši iz Srbije pređu granicu, budu lišeni slobode, direktnom akcijom službenika FBI-a, bez znanja vlasti zemalja čiji su funkcioneri korumpirani parama srpske mafije.
Prvo hapšenje “krupne ribe“ u Srbiji, dovešće do rasula unutar kartela. Diplomatski imunitet ne pomaže.
Osim kapetana VOA Saše Vujisića, koji je svedok saradnik sa kredibilitetom i dokazima, Vučićeva mafija će imati problem sa Slavišom Kokezom, koji je u kućnom pritvoru u Majamiju (SAD) koji čeka na svedočenje. U Borči njegovog sina tiranin drži kao taoca, ali je Kokeza rešen da svedoči i da spasi sebe, porodicu i imovinu.Sklonio se i Nenad Kovač, zvani Neša Roming. Očekuje se da će nekoliko službenika srpskih obaveštajnih službi da prebegnu na vreme, kao svedoci u nastupajućoj akciji.
Ova akcija pomoći će i policijama i tužilaštvu evropskih država da pohapse svoje državne funkcionere koji su opljačkali stotine miliona, baveći se korupcijom.