Su(lu)dovanje
Kako mafiju iz srpskog pravosuđa privesti pravdi i zakonu (310)

Sudije i tužioci neopterećeni poštenjem

Organizovana kriminalna grupa hara ministarstvom pravde, upravom za izvršenje krivičnih sankcija i srpskim zatvorima. U ministarstvu pravde i upravi za izvršenje krivičnih sankcija caruju kriminal i prostitucija. Neki funkcioneri naplaćuju u novcu, drugi u naturi, a neki od njih i u jednom i u drugom. Svi su povezani zajedničkim kriminalnim interesima i ucenama kontrolišu jedni druge. Dolaskom Srpske napredne stranke na vlast kriminal je legalizovan, smrt i ubistva u zatvorima su svakodnevna pojava. proklete avlije su u rukama vučićevog kartela … Tužilaštva i sudovi su servis za pokrivanje zlodela Vučićevog kartela

Vladimir Molotok

Izjavom da će „oni tužioci koji ne budu štitili poredak i zakon biti promenjeni“, predsednik Republike je ispisao novu stranicu u dvanaestogodišnjem porobljavanju i ponižavanju pravosuđa, navodi se u saopštenju koje je do sada potpisalo više od  600 sudija i javnih tužilaca u Srbiji.

Tekst iza kojeg su svojim potpisima stali sudije i tužioci glasi:

Izjavom da će „oni tužioci koji ne budu štitili poredak i zakon biti promenjeni“, predsednik Republike je ispisao novu stranicu u dvanaestogodišnjem porobljavanju i ponižavanju pravosuđa. Nakon nebrojenih klevetanja i targetiranja malobrojnih sudija i tužilaca koji nisu pristajali da ćutke posmatraju devastaciju pravosuđa, predsednik Republike je ovaj put otišao i korak dalje obznanjujući da će u skladu sa sopstvenom procenom, sada i neskriveno, kadrovski uticati na sastav tužilačkih organa.

Danas se predsedniku Republike ne sviđaju tužioci koji ne postupaju u skladu sa njegovim očekivanjima a već sutra to mogu biti i sudije i advokati pa i svi drugi građani koji ne pristaju na ispunjavanje političkih naloga nenadležne institucije.

Zato smatramo da je poslednji trenutak da sudije i tužioci koji su do sada ćutke posmatrali proces porobljavanja pravosuđa dignu svoj glas i suprotstave se ovakvom i sličnom delovanju.

Dodaje se da spisak potpisnika nije konačan, jer nisu bili u mogućnosti da sve sudije i javne tužioce upoznaju sa njim.

I Društvo sudija se oglasilo, navodeći da Vučićeva izjava o tužiocima je zadiranje u nadležnost pravosudnih vlasti, protivno Ustavu .

Imajući u vidu stanje u kojem se nalazi srpsko pravosuđe, broj od 600 onih koji su javno ustali protiv Vučićeve tiranije je iznenađujući. I plaši ga. Peticiju su potpisale i tri glavne tužiteljke osnovnih tužilaštava u Velikom Gradištu, Smederevu i Aleksandrovcu.

Slično se desilo i uoči pada režima Slobodana Miloševića, čiji verni sluga je jedno vreme bio i Aleksandar Vučić, kao ministar informisanja, ostavljajući krvave tragove iza sebe.

Tadašnji ministar pravde je, nakon što je iz pravosuđa udaljeno 14 sudija koji su se tada javno suprostavili podjarmljivanju tužilaštava i sudova, izjavio da će problem u sudovima biti  rešen, tako što će se jednim autobusom iz Leskovca dovesti pravnici koji će potpisivat suske presude, predhodno optužnice.

Glavna mafija u srpskom pravosuđu je ostala u punoj borbenoj gotovosti. Oni drže u svojim šapa Visoki savet sudstva i Viski savet tužilaštva. Oni i dalje biraju sudije i tužioce, optužuju, hapse, presuđuju po volji svojih gospodara, ili ličnom hiru.

Danas javne tužioce bira vrhovna tužiteljka Zagorka Dolovac, sa svojom kamarilom, uz podršku ministarke pravde  (u tri mandata) Maje Popović, a sudije bira predsednica Vrhovnog suda Jasmina Vasović, uz podršku predsednice Visokog saveta sudstva Zorane Delibašić i ostalih članova saveta.

O tome svedoče oni koji to zlo posmatraju svojim očima.

“Prinuđeni smo da Vas obavestimo da je krajem februara ove godine u Visokom savetu sudstva zaposlen Marko Dejanović, skretar Društva sudija Srbije. Radi se o čoveku čiji rad Vam je vrlo dobro poznat, a ovim putem želimo da Vas obavestimo kako je do tog zapošljavanja došlo.

Jedan od uticajnih članova Visokog saveta sudstva je predsednica Društva sudija Srbije Snežana Bjelogrlić. Ona je istovremeno predsednik Društva sudija Srbije i član Visokog saveta sudstva. To je više nego jasan sukob interesa, o kojem se Agencija za sprečavanje korupcije nije izjasnila.

Snežana Bjelogrlić koristi svoju poziciju člana Visokog saveta sudstva da bi se za sudije birali samo članovi Društva sudija Srbije čiji je Snežana Bjelogrlić predsednik. To se sve odvija uz podršku predsednika Vrhovnog suda Jasmine Vasović čija je Snežana Bjelogrlić najbolja drugarica.Iz istog su klraja.

Jasmina Vasović bira za sudije kadrove Društva sudija Srbije, jer joj je Snežana Bjelogrlić obećala da će se kod stranaca (Savet Evrope i Evropska Unija) založiti da Jasmina Vasović ostane na funkciji predsednika Vrhovnog suda i nakon što dođe do eventualne promene vlasti.

Tako Snežana Bjelogrlić i Jamina Vasović kadriraju u srpskom pravosuđu, s tim što u poslednje vreme ne samo da biraju sudije u svim sudovima u Srbiji, nego su počele da se bave i zapošljavanjem u Visokom savetu sudstva.

 Zapošljavanje Marka Dejanovića je najnoviji primer. Marko Dejanović je angažovan po osnovu ugovora o povremenim i privremenim poslovima, kao bi se bavio „evropskim integracijama„.

Obraćali smo se mnogim institucijama ali se ovi prave blesavi. U nadi da ćete Vi reagovati povodom ovih mutnih radnji pišemo Vam ovo pismo. Svi podaci mogu se proveriti jer se radi o informacijama od javnog značaja.“

(Zaposleni u Visokom savetu sudstva)

A i Zorana “gomila novac“

Predsednica Visokog saveta sudstva Zorana Delibašić nagomilava imovinu i preti zaposlenima

“Pre mesec dana, kada su advokati odlučili da stupe u štrajk, jedan od zahteva im je bio i da se smeni predsednik Visokog saveta sudstva.

 Međutim, niko od  prisutnih advokata nije mogao da se seti kako se zove predsednik Visokog saveta sudstva, jer se radi o potpuno nebitnom organu, pa je samim tim nebitna i osoba koja se nalazi na čelu tog organa.

Tek 17.marta 2025.godine, javnost je mogla da sazna kako se zove predsednik Visokog saveta sudstva. Naime, predsednicima sudova upućen je dopis sramne sadržine kojim se nalaže da se oduzme deo zarade zaposlenima u sudovima koji stupe u jednodnevni štrajk upozorenja. Zaposleni u sudovima inače rade za jako male plate i njihov položaj je nezavidan.

Zorana Delibašić koja se dve godine nalazi na čelu Visokog saveta sudstva ništa nije uradila da se poboljša položaj sudova i sudija, ali se sada pojavljuje u ulozi nekoga ko preti zaposlenima u sudovima da će im se smanjiti ionako bedne plate.

Ko je zapravo Zorana Delibašić? Reč je o sudiji koja je svega dve godine radila u Vrhovnom sudu da bi 2021.godine postala član Visokog saveta sudstva, a od 2023.godine je predsednik tog organa. Na toj poziciji ne radi apsolutno ništa, osim što uvećava svoje basnoslovno velike prihode.

Iz registra javnih funkcionera na sajtu Agencije za sprečavanje korupcije može se saznati da Zorana Delibašić prima 410.000 dinara mesečn, kao predsednik Visokog saveta sudstva, 68.000 dinara mesečno kao član Komisije za pravosudni ispit i da je tokom 2023.godine primila 228.000 dinara na ime rada u Pravosudnoj akademij,i čiji jc direktor njen prijatelj Nenad Vujić. Ima i dva stana: jedan od 100m2 i jedan od 77m2.

Sa takvim prihodima i imovinom Zorana Delibašić dopušta sebi da preti zaposlenima u sudovima čije se plate kreću u visini oko 50.000 dinara. Naravno da Zorana Delibašić mora da opravda sve prihode koje ostvaruje služeći aktuelnoj vlasti. Da ume da govori i piše morala bi da botuje kao sudija Ustavnog suda Vladan Petrov, ali kapaciteti Zorane Delibašić su prilično ograničeni i zato se njena uloga svodi na to da potpiše dopis sastavljen u skladu sa naređenjima Jasmine Vasović, koja je stvarni gospodar pravosuđa i stvarni predsednik Visokog saveta sudstva. Zorana Delibašić mora da bude poslušna, u suprotnom će ostati bez funkcije u Visokom savetu sudstva i članstva u Komisiji za pravosudni ispit.

Rad Zorane Delibašić u Pravosudnoj akademiji otvara posebna pitanja. Imajući u vidu da ostvaruje prihode u Pravosudnoj akademiji, a istovremeno učestvuje u predlaganju i izboru polaznika Pravosudne akademije za sudije, postavlja sc pitanje sukoba interesa. Da li Zorana Delibašić može nezavisno i nepristrasno da učestvuje u izboru sudija, ako je poznato da se dobar deo sudija bira iz reda polaznika Pravosudne akademije, na uštrb starih sudskih saradnika?

(Obespravljeni kandidati za sudije)

Unapređivanje poslušnih i kompromitzovanih

Sudija Višeg suda u Beogradu, Stojan Petrović, za čije se ime i postupanje poslednjih godina vezuju brojne kontroverze u vezi sa progonom protivnika aktuelnog režima, ekoloških aktivista i građana koji se otvoreno protive projektu „Jadar“ i rudarenju litijuma i bora, od maja će imati svoje mesto u tročlanom sudskom veću Specijalnog suda, koje u radu, između ostalih, ima i slučaj najveće narko afere u državi zvane „Jovanjica“, navodi Nova.rs.

Kako list Nova  saznaje od više različitih izvora iz beogradskog pravosuđe, sudija Petrović je odlukom predsednika Višeg suda u Beogradu Dušana Milošrevića upućen u Posebno odeljenje za organizovani krminal, gde će zameniti sudiju Dragana Mirkovića koji odlazi u penziju.

Odluka o unapređenju sudije Stojana Petrovića i dalje nije evidentirana izmenama godišnjeg rasporeda na sajtu Višeg suda u Beogradu, ali kako tvrde brojni izvori „Nove“, njegov prelazak je gotova i „rešena stvar“.

Vest da će doći do promene sastava takozvanog Trećeg sudskog veća u Specijalnom sudu, obelodanjeno je inače na poslednjem pretresu u slučaju „Jovanjica“.

Kako Nova piše, predsednik veća sudija Zoran Ganić, najavio je da će zbog toga postupak formalno morati da krene ispočetka, dok ime sudije koji će uz njega i sudiju Velimira Lazovića nadalje raditi na ovom, ali i ostalim slučajevima kojim su zaduženi – nije pominjao.

Izvori Nove pak, tvrde da je malo onih koji su bili izenađeni činjenicom što je baš sudija Petrović, od dvadesetak sudija, izabran da odlučuje o „Jovanjici“.

Imajuću u vidu šta je sve pratilo ovo suđenje koje je otpočelo pre pune četiri godine, sve višemesečne pauze zbog nezakonog isključivanja dokaza, masovna odlaganja, a posebno „zainteresovanost“ vrha vlasti za ovaj predmet i njihovo uporno pokušavanje da nesporne činjenice proglase izmišljotinama, jasno ukazuju zašto je za novog izabran baš onaj sudija, kog u pravničkim krugovima označavaju kao bliskog režimu. Godinama unazad Petrović se dokazivao kao lojalan, posebno kad je trebalo da se štite interesi vlasti, hapse demonstranti i optužuju za rušenje ustavnog poretka. Slučaj „Jovanjica“ u narednim mesecim očekuje vrhunac, a potom i presuda, a više uopšte nije isključeno da je postupak poslednjih meseci namerno usporavan, kako bi u ključnom trenutku, sudsko veće bilo podobno. Predsednik republike sigurno nije, pre nekoliko večeri, slučajno govorio baš o ovom predmetu i to na njemu prepoznatljiv nači“, kaže za Novu dobro obavešten izvor.

Istom ovom veću trebalo je tri pune godine da donese odluku da povede objedinjeni poostupak, podsećajući da je slučaj „Jovanjica 1″, u kom su optuženi Predrag Koluvija i njemu bliski saradnici, donekle još i odmakao, dok je „Jovanjica 2″, na čijoj su optužnici pripadnici MUP, BIA i VOA koji su obezbeđivali ovo narko-imanje, stajao u mestu takođe pune tri godine, piše Nova.

Sudsko veće je dvaput donosilo odluku o isključivanju određene grupe dokaza, za koju je odbrana tvrdila da su nezakoniti. Apelacioni sud je oba puta tu odluku ukidao, napominjući da je neophodno da se pre odlučivanja o toj temi sasluša i inspektor Slobodan Milenković koji je aferu razotkrio. Do danas o tome nije odlučeno, a niko se neće iznenaditi ako upravo glas sudije Petrovića, u vezi sa donošenjem budućih odluka, bude bio onaj koji će odlučivati i diktirati pravac kojim će se postupak nadalje odvijati.

„Nova“ je podsetimo, pisala o sudiji Petroviću i to nakon velikog ekološkog protesta protiv „Rio Tinta“ koji je letos održan u Beogradu.

„Otvorenu zloupotrebu zakona i protivustavne naloge za neosnovane preterese, isleđivanja i zastrašivanja izdavao je sudija za prethodni postupak Višeg suda u Beogradu Stojan Petrović. Ovaj sudija je bio dužan da odbije bilo kakve političke instrukcije, da pretresa stanove očigledno nevinih građana, da daje naloge da se oni hapse i da se njihove porodice i maloletna deca uznemiravaju zbog izražene kritičke reči o režimu i njegovim planovima da sprovode projekat poguban za životnu sredinu. Sve sudije i tužioci koji su zloupotrebili zakon će morati da odgovaraju moralno i zakonski za svoje postupke u demokratskom sistemu, koji će pre ili kasnije biti uspostavljen“, navedeno je tada u saopštenju „Eko straže“.

Takođe, sagovornici „Nove“ su tada otkrili da se ime sudije Petrovića pojavljuje i na nekim sumnjivim sporazumima o priznanju krivice, a koji su do njega, ciljano i tempirano, stizala iz dobro poznate „kuhinje“ – Višeg javnog tužilaštva i njegovog glavnog tužioca Nenada Stefanovića.

Protest povodom Vučićeve teške uvrede i pretnje sudijama i tužiocima, koji je potpisalo više od 600 sudije i tužilaca, potpialo je i troje sjudija odeljenja za predhodni postupak  Višeg suda u Beogradu (Ana Milošević, Ksenija Marić i Miloš Labudović), ali nije i sudija Stojan Petrović. On je očekivao unapređenje. Osim odvratne poslušnosti svojim šefovima u sudu, Petrovića je i dupe preporučilo za napredovanje. On je ugledni homoskesualac u tom svetu koji se međusobno ispomažu!(Napomena autora ovog teksta). On je odredio pritvor i Srđanu  Žuniću, Srđanu Nogu… svima koji su privedeni po nalogu SNS vlasti.

Izvori „Nove“ tvrde da sudija Petrović nije jedini koji će biti obuhvaćen izmenom godišnjeg rasporeda poslova, odnosno prelaskom na drugo

Dosadašnja predsednica maloletničkog odeljenja, sudija Maja Dabić, takođe je upućena u Specijalni sud, ali u odeljenje za prethodni postupak.Njeno ime pominjalo se u javnosti prošle godine, uoči junskih izbora u Beogradu. U autorskom tekstu na Peščaniku, pravnica Ceprisa Sofija Mandić, tada je otkrila javnosti da je sudija Dabić bila jedna od sudija tročlanog veća koje je odbilo prigovor građanina u vezi sa neslaganjem broja građana u biračkom spisku za Beograd, sa drugim izvorima istih podataka.

Stav koji je Dabićeva zauzela, zajedno sa sudijama Bojanom Čogurić i Nikolom Mikićem zaključila „da se broj birača u biračkom spisku ne može osporavati jer niko – pa ni birač – za to nije ovlašćen“

(Bojana Čogurić je potom postala zamenica predsdnika Višeg suda , a njen zaova Maja je sudija Apelacionog suda u Beogradu. Nikola Mikić je glavni čovek za prljave poslove u vanraspravnom veću i krivičnom odeljenju, čiji je predsednik.- napomena autora teksta))

Takođe, sudija Marija Janković Debeljak, takođe iz maloletničkog odeljenja prelazi u odeljeje za prethodni postupak Višeg suda, faktički na mesto sudije Petrovića. Ona je pre samo nekoliko meseci došla iz Osnovnog suda, a inače je bila na spisku onih koji 2010. nisu reizabrani, već su posle dve godine, kada je i SNS došao na vlast vraćeni na posao odlukom Ustavnog suda, navodi Nova.

Štrajk u pravosuđu

Zaposleni u srpskim sudovima, tužilaštvima, u Upavi za izvršenje krivičnih sankcija i zatvorima, traže veće plate, a kažu da dobijaju samo pritiske,  čak i od VSS i sindikata <https://n1info.rs/vesti/strajk-u-pravosudju-zaposleni-traze-vece-plate-a-kazu-da-dobijaju-samo-pritiske-cak-i-od-vss-i-sindikata/>

Nakon jednosatnog štrajka upozorenja, zaposleni u pravosuđu su stupili u jednodnevni štrajk. Većina sudija i tužilaca imala je razumevanje za zapisničare, sudske saradnike, pripravnike i referente. Ministarka pravde Maja Popović i predsednica Visokog saveta sudstva Zorana Delibašić pismeno su upozorili zaposlene da će im biti odbijena zarada za vreme štrajka. Ima da crnče za malo para, jer budžet je već opljačkan. A pljačkaju ga i tužioci i predsednici sudova

Zaposleni u pravosuđu nastavili su potom trodnevni štrajk i to 7, 8 i 9 aprila! Niko sa njima ne pregovara. Kolika je šteta za građane, eško je opisati.

Veštaci

U okviru korumpiranog pravosudnog sistema postoji i kasta sudskih veštaka, čiji članovi nemaju nikakvu odgovornost, a ostvaruju ogromnu zaradu. Prvo osnovno javno tužilaštvo u Beogradu tokom prošle godine angažovalo je stotinak veštaka u ukupno 1.659 predmeta. Te usluge su plaćene oko 45 miliona dinara.

Sudski veštaci se biraju iz Registra sudskih veštaka, a javni tužioci samostalno odlučuju koga će angažovati„, naveo je Ljubivoje Đorđević, glavni tužilac u beogradskom Prvom osnovnom tužilaštvu, u odgovoru advokatu Stevanu Damjanoviću.

Takav način izbora sudskih veštaka omogućuje nekima od njih, koji su profesionalno i politički podobni, da dobijaju veliki broj predmeta i još veću finansijsku nadoknadu. Po tome se ističe medicinski veštak dr Kenan Senohradski, specijlista ortopedske hirurgije i traumatologije. Prvo osnovno tužilaštvo u Beogradu prošle godine je Senohradskog angažovalo u 221 predmetu. Ako se izuzmu neradni dani, vikendi i praznici, ispada da je on svakog dana veštačio po jedan predmet.

Za taj rad dobio je ukupni honorar od preko 5,5 miliona dinara. U nedostatku zvaničnih podataka iz ostalih beogradskih tužilaštava i sudova, može se samo pretpostaviti da je, čak i da su mu oni davali po duplo manje predmeta, Kenan Senohradski prošle godine zaradio nekoliko desetina miliona dinara.

Svetislav Mišković, specijalista psihijatrije, prošle godine je bio angažovan u 204 predmeta, za šta je dobio oko pet miliona dinara. U grupi sudskih veštaka, koje je ovo tužilaštvo najčešće angažovalo, nalazi se Jelena Micić Labudović sa 113 predmeta. Veliki broj predmeta i veliku zaradu ostvarili su i veštaci Zoran Mihailović, Predrag Stamenković, Pavle Galić, Vesna Jovanović, Miroslav Vukašinović i drugi.

U registru sudskih veštaka nalazi se i bivša ministarka zdravlja a danas ministarka prosvete u ostavci Slavica Đukić Dejanović, pa i bivši gradonačelnik Beograda Zoran Radojičić, ali tužioci iz Prvog osnovnog tužilaštva nisu ih angažovali.

Samostalnost tužilaca pri izboru sudskih veštaka ostavlja ogroman prostor za korupciju, na štetu građana koji to plaćaju, ali i onih koji su obuhvaćeni tužilačkim istragama i sudskim postupcima. Zaklonjeni iza parola o nezavisnosti sudske grane vlasti, tužioci i sudije koriste diskreciono pravo da, o trošku građana, montiraju istrage, sudske postupe i presude. Mnogi takvi slučajevi opisani su na stranicama Magazina Tabloid.

Koliko desetina miliona evra se mesečno isplaćuje iz budđeta, u tok javno-tužilačke istrage, a potom i od sudskog postupka, pred osnovnim, višim, apalecakionim, privrednim apalecaionim,  i vrhovnim sudom Srbije, teško je  sabrati, jer se ti podaci kriju, kao zmija noge.

Javna je tajna da veštaci, koji imaju nezamislivo visoke tarife, plaćaju deo honorara glavnim tuđiocima i predsednicima sudova, da ih odmah isplate, nakon ispostavljenog računa. Ogromna para se vrti.

Neopterećeni poštenjem

Sednica Skupštine Advokatske komore Srbije, na kojoj je trebalo da se donese odluka o dvonedeljnoj obustavi rada, nije održana zbog nedostatka kvoruma. Za kvorum je bilo potrebno prisustvo 101 advokata, a u sali ih je bilo 107. Ispred sale je ostalo dvadesetak advokata, koji su odbili da uđu na sednicu i omoguće glasanje o predlogu za novu obustavu rada.

Među advokatima, koji nisu hteli da daju kvorum, nalazili su se Nenad Vasić i Pavle Litričin, za koje se zna da postupaju po nalozima režimskog tandema Jugoslav Tintor – Viktor Gostiljac. Upravo taj tandem je napravio ovakav scenario, koji je omogućio stvaranje utiska u javnosti da oni pozivaju na sednicu Skupštine AKS-a, a onda tajno, preko ljudi od njihovog poverenja, izvrše sabotažu i spreče donošenje odluke o obustavi rada.

U sabotaži su učestvovali i Goran Stanišić, Aleksandar Samuilović, Jovana Panić, Sanja Kalčević i Ana Matić. Poštenije bi bilo da su učestvovali u radu Skupštine, pa da su glasali protiv predloga o dvonedeljnoj obustavi rada, ali neki od njih su već davno dokazali da nisu opterećeni poštenjem. Ovako, učinili su uslugu Vučićevom režimu, koji bi bio dodatno uzdrman novim „štrajkom“ advokata, a mogu da nastave da se predstavljaju kao nezavisni, pa čak i kritički usmereni.

Takav imidž gradi i Jugoslav Tintor, koji u medijima kritikuje pojedine odluke vlasti, a istovremeno dobija ozbiljne poslove sa javnim preduzećima. Na tenderu, koji je raspisalo Javno komunalno preduzeće Beogradski metro i voz Beograd, Tintorova kancelarija je dobila ugovor vredan 9,3 miliona dinara za konsultantske usluge. Na istom tenderu prošli su i Katarina Obradović Baklaja i Boris Baklaja, a JKP Beogradski metro je odbacio povoljniju ponudu od 8,8 miliona dinara. Ti advokati dobijaju realan novac za angažman u režimskoj fantomskoj firmi, koja već godinama služi za laganje javnosti o izgradnji metroa u Beogradu.

Kao veliki opozicionar, nedavno je naprasno počeo da se predstavlja i Vladimir Beljanski. Do juče se nije razdvajao od Miloša Vučevića i Maje Gojković, a dobijao je i poslove sa novosadskim javnim preduzećima. Kancelarija Beljanskog zastupa JKP Vodovod i kanalizacija. Za razliku od Beogradskog metroa, novosadski Vodovod postoji, ali ugrožava zdravlje ljudi. Letos su Novosađani u vodi pronalazili crve. Bez obzira na prijateljstvo sa vodećim ljudima SNS-a i poslove sa javnim preduzećima, Beljanski je odlučio da podrži studentske zahteve. Toliko se uživeo u ulogu opozicionara da se pridružio studentima, koji su biciklovima krenuli na put u Strazbur, u posetu Evropskom sudu za ljudska prava. Neka, ima pravo da promeni stranu. Kamo sreće da to čine svi oni koji aktivmno sabotiraju svaku proemenu u društvu.

S obzirom ko je organizovao sednicu Skupštine AKS-a, ne čudi što nije bilo kvoruma. Termin za novu sednicu, na kojoj će se raspravljati o predlogu za dvonedeljnu obustavu rada, nije određen do zaključenja ovog broja Magazina Tabloid.

Manji broj advokata dobija službene odbrane, za koje uzimaju, uz podršku policije, tužilaca i sjudija velelike honorare, od koji lepo žive, dok se proleteri iz redova advokata muče kako da plate doprinose, kirije za kancelariju, članarine za advokatske komore.

Koliko postoji samostalnih klanova-karftela

(Iz teksta Srđana Noga koji je, pre nego što mu je Viši sud u Beogradu nedavno zabranio “javne istupe“, a potom mu uvažavanjem žalbe višeg javnog tužioca odredio i pritvor, prenosimo deo o kojem on pisao o delu pravosudne hobotnice)

…………

Studenti zahtevaju da državne institucije rade svoj posao. Studenti su izašli na ulicu jer traže vladavinu prava, hoće da se u praksi primenjuje ono što uče na fakultetima. Spreman sam da njihovim plenumima dostavim nezakonite odluke, koje donose sudije koje su uključene u mafijašku hidru, koja vlada srpskim pravosuđem.

Kako izgledaju te nezakonite odluke vidi se na primeru presude Ljiljane Vuković, sudije Privrednog apelacionog suda u Beogradu, kojom je ugovor o izmenama i dopunama ugovora proglasila za „ponudu za zaključenje ugovora“. Takva presuda, sa svim netačnim činjenicama, prošla je tročlano sudijsko veće, koje je odlučivalo o žalbi, pa i kasaciju.

Treba videti kako sudi Tatjana Vlaisavljević, sudija Privrednog apelacionog suda, koja je u vezi sa Nenadom Stankovićem, advokatom Save Terzića. Po toj vezi, u Privrednom sudu prolaze sve odluke u korist Terzića i Nenada Kovača, zvanog Neša Roming. Početkom ove godine, u njihovu korist je doneta presuda, koju je potpisao Milan Grkinić, po kojoj mora da im se isplati odšteta od sto miliona evra. Malo im je što su do sada, preko Bus Plusa pljačkali građane, već su uzeli još sto miliona evra. Sad „opozicioni“ mediji, kao što su N1 i Nova S, hvale sudiju Grkinića, a ne pominju da je on pustio iz pritvora Dejana Milenkovića Bagzija, posle atentata na Zorana Đinđića na autoputu, kod današnje Arene.

Sporne su i odluke sudije Biljane Subotić, sestre Radeta Terzića, koji je bio okružni tužilac u vreme Đinđićeve vlasti, a danas je advokat. Taj Terzić je hapšen u vreme „Sablje“ pod sumnjom da je pripadnik Zemunskog klana. Spasao ga je advokat Sead Spahović, koji je sredio da se predmet protiv njega prebaci u Smederevo, kako bi se izvukao od krivične odgovornosti. U toj hobotnici, značajnu ulogu ima i Seadova supruga Ivanka Spahović, takođe sudija Privrednog apelacionog suda. Lidija Marković je, posle napuštanja sudijske funkcije u Privrednom sudu, počela da se bavi advokaturom u kancelariji Zdenka Tomanovića, zajedno sa Vesnom Lončar, suprugom ministra Zlatibora Lončara. Dok nije otišla u penziju, u toj mreži je bila i sudija Jadranka Dobrijević, kao i Marina Tomić, pa i advokat Goran Pejić Čeki.

To je među jačima  hidrama u srpskom pravosuđu, zakljućio je Srđan Nogo.

Buđenje tužilaca

Narodni poslanik Zdravko Ponoš oglasio se 15. marta tvrdnjom da su mirni demonstranti napadnuti udarima iz zvuničh topova. Poslanik Ponoš je penzionisani general-pukovnik, bivši je načelnik General-štaba Vojske SR Jugoslavije.Profsionalni je vonik, koji bi morfao da se razume u borbenu tehniku.

Ali…

Po nalogu glavnog tužioca Višeg javnog tužilaštva u Beograd Nenada Stefanovića pozvan je na ispitivanje u Višem tužilaštvu, radi pokretanja krivičnog postupka, pred tužiocem Borisom Majlatom. Pomenutom tužiocu glavni tužilac je izdao obavezujuće upustvo kojim je naložio da pokrene postupoak protiv poslsanika Zdravka Ponoša, da traži oduzimanje poslaničkog imuniteta i određivanje pritvora.

Tužilac Boris Majlat odbio je da postupa po obavezujućem upustuvu Nenada Stefanoviča, tražeći da o tome odluči Komisija Visokog saveta tužilaštva.

Neočekivano, Komisija VST u sastavu- Slavica Đukić, predsednik komisije,  i članova komisije Zorice Stojšič, i Nataše Krivokapić, obe javni tužioci u Vrhovnom javnom tužilaštvu, Branislave Ilić Jašarević, javni tužilac Apelacionog tužilaštva u Novom Sad, i Saše Radenkovića, tužioca u Apelacionom javnom tužilaštvu u Nišu, na sednici održanoj 2. aprila USVOJILI su prigovor tužioca Borisa Majlata i ukinuli su obavezujuće uputstvo izdato ovom tužiocu.

– Vučiću, mislio si da će proći ispod radara ono što si uradio 15. marta. Kad nisi uspeo, naložio si svom tužiocu Stefanoviću da me uhapsi zbog tvita u kojem sam te povezao za upotrebu soničnog oružja protiv mirnih učesnika protesta. Na sreću, još uvek imamo tužioce koji rade po zakonu. Nadam se da će izdržati užasne pritiske kojima su izloženi. Nepametno ti je to što si na sve spreman. Mnogo nas je više. Ne možeš sve da nas pohapsiš. Šta si mislio da postigneš time što si 15. marta regrutovao sve ono što bi u normalnoj državi bilo u zatvoru? Na stranu to kako su bili naoružani i šta im je bio zadatak. Mani se toga. Razmisli dobro kuda nas to vodi i zaustavi se dok nije kasno – oglasio se poslanik Ponoš na svom nalogu.

Nema veštačenja, ali ni presude

Od oktobra 22023. godine, nakon što je ukinuta presuda Višeg suda u Beogradu, kojom je galvni urednik Magazina Tablpoid Milovan Brkić osušen na godinu i dva meseca zatvora, zbog “pozhivanja na nasilnu promenu ustavnog poretka“, koju je doneo sudija Dušan Agatonović, kum predsednika Apelacionog suda u Beogradu Duška Milenkovića, a poom odmah izabran za sudiju tog suda, postupak protiv Milovana Brkića još nije okončan. Predmet vodi specijalni sudija Živko Jevđenjević, koji je doveden iz Prvog osnovnog suda. On je prihvatio predlog javne tzužiteljke da se odredi veštačenje glasa jednog novinara, sa diskete koju je tužilac priložila. Sudija je prihvatio njen predlog, a potom je naložio, po svom nahođenju, da veštačnje izvrši MUP Srbije – Uprava za trehniku.

Dana 23. marta Uprava za tehniku MUP-a Srbije vratila je sudiji predmet, uz obeveštenje da ne može da veštači pomenute diskete, jer se sa njih ne može sprovesti pouzdano veštačenje.

Izmisliće Živko nešto drugo, da odugovlači postupak. Valjda čeka da Milovan Brkić umre, ili da Vučić padne sa vlasti.

Scroll to Top