Eksluzivno
Narko karteli iz Srbije pod zaštitom tužioca

Sve se zna

Glavnom uredniku Magazina Tabloid Milovanu Brkiću dostavljen je izveštaj  sa važne adrese, koji, bez cenzure i opreme, objavljujemo u celosti, zbog zanimljivih navoda i činjenica.

Prema izveštaju francuskih vlasti, koje su presrele šifrovanu komunikaciju iz aplikacije SKY ECC između januara 2019. i marta 2021. godine, napravljeni su zanimljivi nalazi u vezi sa vezom između najviših srpskih vlasti i organizovanih kriminalnih grupa, kao i njihovim učešćem u trgovini drogom.

 Francuski sud (Parvis du Tribunal de Paris, 7589 Paris Cedex 17, Brice Hansemann – istražni sudija), Europol (Agencija Evropske unije za saradnju u sprovođenju zakona – Eisenhowerlaan 73, KK Hag, Holandija) i Eurojust (Eurojust – Criminal Justice Across Borders, PO Box 16183, Hag, Holandija) obezbedili su Tužilaštvu za organizovani kriminal (TOK) i policiji veliku količinu materijala iz aplikacije Sky ECC. U ovom materijalu detaljno su opisane i dokumentovane bliske veze članova porodice predsednika Aleksandra Vučića i njegovih najbližih saradnika sa najjačim organizovanim kriminalnim grupama u Srbiji. Pomenuta dokumentacija razotkriva njihovu ulogu u ovim aktivnostima, što dovodi do zaključka da ovo rukovodstvo predstavlja vrh piramide najveće narko mafije na Balkanu.

Narko kartel je počinio teška krivična dela na francuskoj teritoriji pod zaštitom vladinog rukovodstva i specijalnog tužioca Mladena Nenadića.

Na osnovu dokumentacije dostavljene putem međunarodne pravne pomoći u krivičnim predmetima, koju su pravosudnim organima Srbije dostavili Pariski sud (JUNALCO) i Europol, prikupljeni su podaci koji ukazuju na postojanje i funkcionisanje organizovanog državnog narko kartela iz Srbije. Ovi podaci su takođe deo spisa predmeta Tužilaštva za organizovani kriminal (TOK), označenog kao K Po1/121/21 i KTO 65/21, pri Višem sudu u Beogradu, Specijalnom odeljenju za organizovani kriminal.

Pomenuti fajlovi sadrže opsežnu dokumentaciju, uključujući desetine hiljada stranica komunikacije iz aplikacije Ski ECC, koja pokriva tekstualne i glasovne poruke, kao i fotografije, sa autorom identifikovanim kodnim imenom „Robin“. Francuska policija je utvrdila da je SKY ECC ID: H3Q9MD, po imenu Robin, koristio Filip Korać, koji je uhapšen 3. oktobra 2023. godine po tajnom nalogu Interpola u Mađarskoj na zahtev francuskih vlasti. Protiv njega je pokrenut krivični postupak u pariškom sudu zbog 25 krivičnih dela.

Filip Korać, identifikovan kao Robin u prepisci Sky ECC-a, svakodnevno je komunicirao i sklapao dogovore sa drugim pojedincima (takođe identifikovanim) u vezi sa planiranjem i izvršenjem ubistava, kao i isporukom i nabavkom velikih količina kokaina preko prekookeanskih brodova i aviona koji su završili na teritorijama Francuske, Holandije i Belgije. Pored toga, putem aplikacije Ski ECC, organizovao je pranje novca od kriminalnih aktivnosti, a zabeležene su brojne komunikacije u vezi sa njegovim vezama na najvišim nivoima vlasti, tužilaštvu i policiji.

U koordinaciji sa južnoameričkim kartelima, organizovane su tri rute za transport velikih količina kokaina namenjenog evropskom tržištu.

Prva ruta:

 Ova ruta radi iz luke Guaiakuil u Ekvadoru. Kokain je bio skriven u šupljinama kontejnera ispunjenih bananama iz kompanija kao što su Dole, Bonita i Noboa. Ovi kontejneri su zatim isporučeni od strane MSC i MAERSK brodarskih kompanija u hrvatsku luku Ploče. Operacija je bila dobro planirana, sa uspostavljenom šemom i direktnim prolazom kroz carinike. Veće količine, u rasponu od 300 do 500 kilograma, uklonjene su u kompanijama koje su primale banane, dok su manje količine, do 60 kilograma, uzete direktno iz lučkog skladišta. Droga je zatim distribuirana klijentima u Hrvatskoj, Sloveniji, Austriji, Bosni i Hercegovini i Srbiji. Deo prihoda od svake pošiljke izdvojen je za naručivanje ubistava članova rivalskih grupa i za isplatu pojedinaca u policiji i tužilaštvu. Ova ubistva po narudžbi su organizovali Veljko Banović (Sky ECC pin: L1E7IS, poznat kao „Hajduk“), Jovan Vukotić (Sky ECC ime „… Serginjo“), i Ognjena Orašanina iz Sokolca, koji se zajedno sa Filipom Koraćem suočava sa krivičnim prijavama pred Sudom Bosne i Hercegovine za različita krivična dela, uključujući trgovinu drogom, krijumčarenje oružja i organizovani kriminal.                 

Druga ruta:

Ova ruta je radila od luke Caucedo u Dominikanskoj Republici do Francuske, o čemu svedoče brojni dokumenti u dosijeima predmeta. Glavna figura odgovorna za logistiku, skladištenje i prodaju kokaina i oružja u Francuskoj bio je Branimir Vujović Braca, koji je uhapšen u oktobru 2023. godine na osnovu naloga Interpola koji su izdali francuski pravosudni organi. On se suočava sa krivičnim prijavama za trgovinu drogom i oružjem, kao i organizovanje kriminalne grupe.                               

Treći put:

 Velike količine kokaina transportovane su prekookeanskim brodovima kojima upravljaju CMA CGM i Hapag-Lojd iz luke Caucedo u Dominikanskoj Republici do evropskih luka u Antverpenu (Belgija) i Roterdamu (Holandija). Odatle su lekovi distribuirani širom evropskog tržišta.

Filip Korać i Branimir Vujović osnovali su u Francuskoj kompaniju „Pegazus“, koja je služila kao paravan za pranje velikih količina novca dobijenog trgovinom kokainom. Preko ove kompanije kupili su nekretnine u Francuskoj i Srbiji, što potvrđuju i komunikacije iz aplikacije Sky ECC. Korać i Vujović su preko šifrovane aplikacije bili u direktnom kontaktu sa generalnim sekretarom Vlade Republike Srbije Novakom Nedićem. Njih troje su koristili kompaniju za pranje novca zarađenog od prodaje kokaina.

Vujović (pod telefonskim imenom „Toto“) često je plaćao Nedićeve hotelske aranžmane tokom njegovih poseta Francuskoj. Ove isplate, dokumentovane u dosijeima, ponekad su iznosile i do 51.000 evra u hotelu „Cap-Eden-Roc“ u Antibesu. Nedić je redovno dovodio i svog prvog „vojnika“, Branimira Vujovića, u zgradu Vlade Republike Srbije, o čemu svedoče fotografije koje je Nedić objavio na društvenim mrežama.

 U komunikaciji između Filipa Koraća i pokojnog šefa klana Škaljarski, Jovana Vukotića (identifikovanog u Sky ECC-u kao „… Serginjo“, pin: QH8SOF), Korać opisuje kako na platnom spisku drži tužioce iz Specijalnog tužilaštva za organizovani kriminal – Mladena Nenadića, Milenka Mandića, Sašu Ivanića i Zorana Babića, kao i određene pojedince u policiji, uključujući i šefa Uprave policije Beograda Veselina Milića.

Krajem 2020. godine, preko Novaka Nedića, ostvaren je prvi kontakt sa Danilom i Andrejem Vučićem, kada je Koraću obećano da će mu biti dozvoljeno da se vrati u Srbiju kao slobodan građanin.

Državno rukovodstvo, uključujući tadašnjeg direktora BIA-e Aleksandra Vulina, ministra unutrašnjih poslova Bratislava Gašića Andreja Vučića, uz saglasnost Aleksandra Vučića, dalo je zeleno svetlo za povratak zemunskog klana na srpsku kriminalnu scenu. Po povratku u Srbiju 2022. godine, Filip Korać je dobio policijsku zaštitu, uključujući oklopna vozila sa policijskim rotacijama i potpuno naoružane timove koji su čuvali njega i njegov narod 24/7. Dogovorom sa Andrejem Vučićem i uz saglasnost predsednika Republike, Koraću je poverena državna pozicija – kontrola nad celokupnim carinskim poslovanjem na graničnom prelazu Horgoš. Za svako uvezeno i carinjeno vozilo, Korać i njegova grupa imali su pravo na dobit od 150 evra. Na ovom prelazu, između 800 i 1,000 vozila se uvozi i carini kroz domaće carine svakog meseca.

Pod njihovom kontrolom carine, Koraćeva grupa direktno nadzire i kontroliše heroinski put iz Turske u zapadnoevropske zemlje (Holandija, Nemačka, Austrija), kao i ulazak kokaina na tržište Srbije.

Sredinom 2022. godine, švedska jedrilica sa skiperima prošla je kroz Panamski kanal i krenula prema Australiji. U međunarodnim vodama, u blizini obale Ekvadora, oko 300 milja od grada Manta, 379 paketa kokaina bačeno je na brod. Dana 21. septembra 2022. godine, francuski žandari presreli su jahtu u Francuskoj Polineziji, ulazeći u luku Papete na ostrvu Tahiti. Tokom detaljne pretrage plovila, policija i carinici pronašli su 423 kilograma kokaina. Francuski oficiri su bili šokirani kada su otkrili da je svaki paket bio označen nalepnicom sa likom predsednika Srbije Aleksandra Vučića. Švedski skiperi su otključali svoje telefone i priznali zločin. Svi istražni tragovi ukazivali su na Filipa Koraća, za koga se sumnja da je organizator operacije.                                            

Oduzimanje pošiljke kokaina postalo je okidač za francuske vlasti i sud u Parizu da intenzivno počnu prikupljati dokaze protiv Filipa Koraća i njegove kriminalne grupe. Francuski sud u Parizu, pod vođstvom istražnog sudije Bricea Hansemana, uputio je ceo slučaj, uključujući i komunikacije sa aplikacije Sky ECC koju koristi Filip Korać, Tužilaštvu Srbije za organizovani kriminal, na čelu sa specijalnim tužiocem Mladenom Nenadićem, početkom 2021. godine. Međutim, ni nakon toga, protiv Filipa Koraća nisu pokrenute nikakve istražne radnje.

Dnevni list Srpski Telegraf već više od 300 dana  u  više navrata pita Mladena Nenadića: Zašto Tužilaštvo za organizovani kriminal nikada nije procesuiralo Filipa Koraća? Takođe se postavlja pitanje zašto su francuske vlasti više od godinu dana skrivale poruke iz aplikacije Ski ECC iz ovog tužilaštva.

Jasno je da razlog za postupke Mladena Nenadića leži u činjenici da komunikacije iz aplikacije Sky ECC, koje se nalaze u njegovoj fioci, sadrže nepobitne dokaze o povezanosti državnog rukovodstva i organizovanog kriminala. Ovi dokazi direktno ukazuju na činjenicu da je današnje rukovodstvo vlade najveći narko kartel na Balkanu.

Poglavlje „Klauzula o poverljivosti“, kroz koje Kancelarija tužioca za organizovani kriminal upućuje zahtev za međunarodnu pravnu pomoć u krivičnim stvarima nadležnom pravosudnom organu Francuske Republike, istražnom sudiji Brice Hansmann iz Pariskog tribunala, uvek sadrži sledeću izjavu: „Uveravamo vas da će se pribavljena dokumentacija i svi lični podaci prikupljeni ovim procesom koristiti isključivo u krivičnom postupku za koji su su zatraženi, i biće tretirani kao poverljivi. Ukoliko postoji potreba da ih se koristi u druge svrhe, tražiće se saglasnost nadležnog organa Francuske Republike.“

Ovo je samo jedna od brojnih obmana kroz koje se Kancelarija tužioca za organizovani kriminal i specijalnog tužioca Mladena Nenadića obraćaju francuskim pravosudnim organima u vezi sa krivičnim predmetima Ski ECC-a, koji se vode protiv državljana Srbije pred Višim sudom u Beogradu, Specijalnim odeljenjem za organizovani kriminal. Dokumentacija Ski ECC-a, koju su francuski pravosudni organi dostavili specijalnom tužiocu Mladenu Nenadiću, koristi se za selektivno krivično gonjenje. U ovim slučajevima Nenadić igra ulogu zaštitnika šefova državne narkotičke mafije i njihovih „vojnika“, ne preduzimajući nikakve istražne radnje protiv njih.

To je jasno vidljivo na osnovu slučajeva Sky ECC na njegovom stolu, koji uključuju poznate pojedince koji su počinili krivična dela u Srbiji i drugim evropskim zemljama. Među njima su sledeća imena:

Filip Korać, narkobosa Sky ECC pseudonim: Robin

Novak Nedić, generalni sekretar Vlade

Andrej Vučić, brat predsednika

Dijana Hrkalović, bivša sekretarka Ministarstva unutrašnjih poslova, Sky ECC: Rina

Nebojša Stefanović, bivši ministar unutrašnjih poslova, Sky ECC: Edo

Milan Radojičić, potpredsednik Srpske liste

Slaviša Kokeza, bivši predsednik Fudbalskog saveza Srbije

Veselin Milić, šef Policije u Beogradu

Aleksandar Nešović, Ski ECC: Crna

Dejan Grgić, Ski EPK: Čarobnjak

Veljko Banović, Ski EPK: Hajduk

Davor Trajković, Sky ECC: dr. Lima

Vladan Radoman, Ski ECC: Dante, Dan 1, Dan

Branimir Vujović, Sky ECC: Toto

Nenad Vučković, pukovnik žandarmerije

Mediji u Srbiji takođe su objavili da je policija u 2018. i 2019. godini prikupila dovoljno dokaza da bi Darko Vesković (visokopozicionirani član klana Škaljarski) postao svedok saradnik protiv Filipa Koraća. Međutim, Kancelarija tužioca za organizovani kriminal (TOK) u više navrata je poslala zahtev za dodatne informacije.

Tada je Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) podnijelo amandman na krivičnu prijavu protiv Filipa Koraća zbog učešća u organizovanju i obezbjeđivanju logistike za ubistvo Blaža Đurovića. Međutim, optužnica je pala samo mesec dana nakon što je tužilac Milenko Mandić, koji je na predmetu radio u Višem javnom tužilaštvu, prešao u Specijalno tužilaštvo.

Svima je bilo jasno da je Mladen Nenadić, kao šef tužilaštva, bio informisan o tome šta kancelarija radi ili ne radi, te da je imao mogućnost da određene stvari negira. Motivacija za ove nečasne postupke i zloupotrebu zvaničnog položaja očigledno je bio isključivo novac.

Ove izjave koje je objavila bivša državna sekretarka Ministarstva unutrašnjih poslova o svom bivšem kolegi Mladenu Nenadiću, pokazale su se tačnim nakon pregleda šifrovane komunikacije putem aplikacije Sky ECC koju koristi Filip Korać, kao i drugih čiji se slučajevi nalaze u fiokama Specijalnog tužioca za organizovani kriminal.

U razmeni između Filipa Koraća, visokopozicioniranog člana državne narko mafije, poznatog pod kodnim imenom „Robin“ Sky ECC-a, i njegovog bliskog poslovnog partnera Dejana Grgića, vođe kriminalne grupe Dorćol, koja je delovala pod kodnim imenom „Čarobnjak“ Sky ECC-a, stotine stranica i preko sedam hiljada razmenjenih poruka pružaju detaljne opise brojnih kriminalnih aktivnosti u koje su ti pojedinci bili uključeni. To uključuje pripreme i finansiranje ugovorenih ubistava, međunarodno krijumčarenje velikih količina kokaina, podmićivanje tužilaca, političke i policijske veze na najvišim nivoima države, pranje nezakonitog novca putem legalnih kanala, kao i imena kompanija koje se koriste za pranje novca, transakcije i velike fudbalske transfere.

Dejan Grgić, Sky ECC alias „Čarobnjak“ vlasnik je poznate fudbalske agencije „International Sports Office“ iz Beograda, koja se bavi transferima poznatih i talentovanih fudbalera. Ova agencija takođe služi kao glavno pokriće za pranje prljavog novca zarađenog kriminalnim aktivnostima, kao što su ponuda velikih kredita po visokim kamatnim stopama i trgovina kokainom. Ovaj kontroverzni biznismen uživa visok nivo poverenja narkobosa Filipa Koraća, što se jasno vidi iz njihovih zajedničkih poruka na platformi Sky ECC. Čitav modus operandi ubacivanja nezakonitog novca u pravne tokove otkriva se kroz brojne tekstualne poruke i fotografije koje je Filip Korać svakodnevno dobijao od svog poslovnog saradnika.

Dejan Grgić i Novak Nedić, generalni sekretar Vlade, bliski su prijatelji. Grgić je 2007. godine zamenio Novakovu majku, Branislavu Nedić, na mestu direktora offshore kompanije u Delaveru.

Danilo Vučić, sin predsednika, takođe se pominje u mnogim od ovih Sky ECC razmena. Napominje se da je trojka, koju čine Korać, Grgić i Vučić, zajedno učestvovala u višemilionskom transferu beogradskog igrača Crvene zvezde Nemanje Radonjića u francuski fudbalski klub Olimpik Marsej krajem 2018. godine. Iz zajedničkog dogovora „Robina“ i „Čarobnjaka“ jasno je iz njihovih poruka na Skaju da je deo od 400.000 evra od ovog transfera predat Danilu Vučiću da ga drži blizu, uz očekivanje da će im on biti od koristi u budućnosti.

Ovaj potez se kasnije pokazao ispravnim, jer su i Korać i Grgić kasnije oslobođeni svih policijskih istraga u Srbiji. Mladen Nenadić, specijalni tužilac za organizovani kriminal, takođe nikada nije pokrenuo nikakve naloge za istragu protiv ovih lica, uprkos desetinama teških zločina koje su počinili u Srbiji i Francuskoj.

Slučaj Ski ECC „Robin“ pred Apelacionim sudom u Parizu

Hapšenje zloglasnog narkobosa Filipa Koraća u oktobru 2023. godine u Mađarskoj, na osnovu naloga Interpola koji su izdali francuski pravosudni organi, zadalo je značajan udarac državnom narko-kartelu u Srbiji. Pariški tužilac Laure Beccuau izjavio je da je sudija Nacionalnog organa za borbu protiv organizovanog kriminala (JUNALCO) podigao optužnicu protiv Filipa Koraća i još jedanaest osoba. Ski ECC, pod kodnim imenom „Robin“, optužen je za organizovanje grupe koja je uključena u trgovinu drogom, zločin koji se kažnjava doživotnim zatvorom. Pored uvoza i krijumčarenja velikih količina kokaina, Korać se tereti i za pranje novca za organizovane bande, kao i za krivična dela u vezi sa vatrenim oružjem.

Nakon nekoliko meseci, hapšenjem ključnog operativca „Robina“, državni narkokartel suočio se sa novim izazovima. Poruke Sky ECC-a, povezane sa suđenjem članovima kriminalne grupe srpskog narkobosa Darka Šarića, počele su da se pojavljuju. U ovim porukama se u više navrata pominje predsednik Aleksandar Vučić pod kodnim imenom „Oskar“. Prepiska ukazuje na to da je on jedina osoba koja bi mogla da reši situaciju na Apelacionom sudu i olakša smanjenje zatvorske kazne za zloglasnog narkobosa, omogućavajući mu da bude pušten.

Izveštaj Ski ECC-a, koji sadrži razmenjene poruke u Ekcel tabeli, otkriva da je sastanak članova ove kriminalne grupe sa jednim od najmoćnijih ljudi u državnom rukovodstvu održan 2020. godine u sedištu Bezbednosno-informativne agencije (BIA) u Banjici. Sastanku su prisustvovali Duško Šarić, brat narkobosa, član kriminalne grupe Aleksandar Bošković (Sky ECC pin: 7FA3E3), i još jedan visoki zvaničnik BIA-e, Marko Parezanović, koji se u porukama Sky ECC-a naziva „Markus“. Tokom sastanka razgovarali su o tome kako da se kroz „Oskar“ pomogne u slučaju Darka Šarića pred Specijalnim sudom za organizovani kriminal.

Pod pritiskom javnosti, opozicioni političari pojavili su se u Narodnoj skupštini Srbije sa zlatnim statuama „Oskar“, pozivajući se na kodno ime izvučeno iz poruka Sky ECC-a. Predsednik Vučić je javno negirao da je ikada posedovao Ski ECC telefon, što je tačno, ali nije dao potpun odgovor. Izostavljeno je da su gotovo svi njegovi najbliži saradnici i članovi državnog narko kartela koristili šifrovane telefone sa aplikacijom Ski ECC za organizovanje i počinjenje teških zločina od 2019. do marta 2021. godine.

Početkom aprila 2024. godine, Vučićeva iznenadna poseta francuskom predsedniku Emanuelu Makronu izazvala je sumnju među opozicijom i građanima Srbije. Mnogi su ovu posetu videli kao pokušaj da se prikrije afera „Oskar“ na Skaj, pod krinkom kupovine francuskih borbenih aviona „Rafale“ i otvaranja luksuznog brenda „Louis Vuitton“ u Beogradu.

Najveći izazov za predsednika Vučića ostaje dokumentacija Ski, koja je u rukama francuskih pravosudnih organa (Europol i Eurojust), a nesumnjivo sadrži informacije o njegovim bliskim saradnicima, članovima porodice, kumovima, ministrima i operativcima unutar državnog narko kartela. Ova dokumentacija predstavlja ozbiljnu pretnju celokupnoj mreži državnog narko kartela, posebno ako Filip Korać, zvani „Robin“, odluči da sarađuje sa francuskim vlastima i otkrije sve što zna o njihovim aktivnostima.

Francuski pravosudni sistem je poznat po svojoj nezavisnosti, a takve političke intervencije verovatno neće imati značajan uticaj na francuske pravosudne institucije koje se bave slučajem protiv lidera državnih operacija narko kartela iz Srbije. Stoga je malo verovatno da će ni poseta predsednika Vučića Emanuelu Makronu imati značajan uticaj na postupke protiv njegovih saradnika, koji se vode pred Apelacionim sudom u Parizu za najteža krivična dela.

Posebno zabrinjavajuća je mogućnost da Korać, putem razmene u aplikaciji Sky ECC, otkrije detalje o svojoj saradnji sa generalnim sekretarom Vlade Srbije Novakom Nedićem, uključujući i pranje novca preko kompanije „Pegasus“ za kupovinu nekretnina i vozila u Francuskoj. Na osnovu prepiske Sky ECC i hiljada razmenjenih poruka, nema sumnje da će francuski Apelacioni sud pokrenuti istragu i izdati nalog Interpola za Novaka Nedića.

Veselin Milić, šef Policijske uprave za grad Beograd, igra važnu ulogu u državnom narko kartelu. Tokom protekle decenije, on je prepoznat kao ključna osoba odgovorna za vezu između policije i kriminalnih grupa. Milić već godinama štiti Filipa Koraća i njegovu zločinačku organizaciju, što je dokumentovano u porukama Sky ECC-a između „Robina“ i drugih, gdje je opisan njihov odnos, kao i isplate koje je Milić primio od narkobosa.

Procene bogatstva i imovine šefa beogradske policije ukazuju na to da je njegova imovina procenjena na oko 20 miliona evra, koju je stekao raznim kriminalnim aktivnostima i zloupotrebom položaja. Milićevi glavni saradnici za pranje novca zarađenog kriminalom su njegovi kumovi Nenad Milovanović, vlasnik luksuznih restorana u Beogradu kao što su „Suvenir“ i „Korzo“, kao i vlasnik mnogih stambenih objekata, nekretnina, parcela i drugih nekretnina u Beogradu.

Prema policijskim operativnim informacijama, Milovanović je bio povezan sa velikim međunarodnim operacijama trgovine kokainom od 2004. do 2010. godine i prao novac za narko-grupe u Srbiji. Takođe se navodi da je Milovanović bio glavni logističar i vozač u nekoliko ubistava na ulicama Beograda, koje je izvršio njegov kum, diler droge i zloglasni ubica Goran Stavrić, poznat kao „Kljuki“. Stavrić je kasnije ubijen u sukobu narko bandi u Peruu 2014. godine.

Milićev drugi kum, odgovoran za prikrivanje porekla imovine i novca, je kontroverzni beogradski biznismen Aleksandar Radovanac, vlasnik brojnih hotela, nekretnina, poslovnih prostora i zemljišta u Srbiji. Pored „Robina“, Milićeve ključne ličnosti odgovorne za kriminalne radnje na ulicama Beograda su i pripadnici klana Škaljarski, grupisani oko Miloša Nilovića, zvanog „Runjo“, i Aleksandra Nešovića, poznatog kao „Baja“. Nilović, visokopozicionirani član klana Škaljarski, privukao je pažnju javnosti kada je pre nekoliko godina uhapšen sa grupom naoružanih pojedinaca u restoranu „Durmitor“ na Novom Beogradu. Policija ga je označila kao ključnu osobu u klanu Škaljarski za logistiku, ubistva, trgovinu drogom, pranje novca i pozajmljivanje velikih suma novca na kamatu na području Beograda.

Aleksandar Nešović, blizak ovoj grupi, blisko je sarađivao sa pokojnim Goranom Radomanom, koji je poslednje mesece proveo živeći u Nešovićevom dvoetažnom stanu u ulici Jurije Gagarine, gde je kasnije ubijen u garaži zgrade. Prema policijskim izvorima, Nešović je bio jedan od glavnih organizatora krađe 200 kilograma kokaina u Valensiji 2014. godine, kada je naredio Radomanu da ukrade pošiljku kokaina od suparničke grupe. Ova krađa izazvala je jedan od najvećih sukoba između kriminalnih grupa, koji su se proširili širom Evrope. U ovom ratu bez presedana, više od osamdeset ljudi je izgubilo živote.

Zbog straha od odmazde i kako bi prikrio svoju umešanost u krađu kokaina, Aleksandar Nešović je organizovao ubistvo Gorana Radomana. Pogubljenje je izvršeno u garaži jedne zgrade na Novom Beogradu, a Nešović je zadržao novac i deo ukradenog kokaina iz Španije koji mu je Radoman prethodno predao. Da ne bi bio direktno odgovoran za ovaj zločin, Nešović je odlučio da se poveže sa Veselinom Milićem, šefom beogradske policije, kome je platio zaštitu. Kroz tu vezu, postao je Milićev glavni doušnik u beogradskom podzemlju i ključna figura zadužena za obavljanje prljavih poslova. Zahvaljujući svom položaju i informacijama koje je dostavio policiji, Nešović je uspeo da preusmeri istragu o ubistvu Gorana Radomana, pripisujući je pripadnicima klana Kavač. Ovim činom dodatno je ojačao svoju poziciju u kriminalnom svetu Beograda i u odnosu sa Milićem.

Nakon hapšenja ubice Bojana Mirkovića u Belvilu 2020. godine, Lazar Tejić je otključao telefon aplikacijom Sky ECC i priznao policiji da ga je angažovao tim Vladana Radomana. On je takođe otkrio da je sledeća meta, posle Mirkovićevog ubistva, trebalo da bude Aleksandar Nešović, koga je Vladan Radoman (koristeći Sky ECC pin: S651W9, A3LLHG, 39CEDD) direktno okrivio za smrt svog brata.

Aleksandar Nešović je koristio Sky ECC telefon pod kodnim imenom „Crni“. Za vreme mandata Nebojše Stefanovića kao ministra unutrašnjih poslova, Nešović je bio zadužen za rad sa carinom, uz pomoć ministra Stefanovića i Slaviše Kokeze, bivšeg predsednika Fudbalskog saveza Srbije (FSS). Nešović je dobijao procenat od svakog vozila koje je carina obrađena ulaskom u Srbiju, a preko svojih ljudi u carinskoj službi organizovao je noćne smene i slobodne dane za krijumčarenje većih količina kokaina i heroina. Ova droga je kasnije prodata na beogradskoj pijaci preko Nešovićevih uličnih dilera.

Komunikacija putem šifrovane aplikacije Sky ECC bila je direktno povezana između bivšeg ministra Stefanovića (kodno ime Sky: „Edo“), dilera droge Nešovića (kodno ime Sky: „Black“) i Slaviše Kokeze. Ovi podaci se nalaze u evidenciji komunikacije putem aplikacije Ski ECC, koju su francuske vlasti dostavile našem Tužilaštvu za organizovani kriminal (TOK) i policiji.

U izveštaju Ski EPK-a, komunikaciji između pripadnika kriminalnih grupa, kao i tokom velike policijske operacije u martu 2019. godine u Rumuniji, gde su uhapšeni srpski državljani sa velikom količinom kokaina (tri tone), otkriveno je da je organizator ove operacije bio srpski državljanin Davor Trajković iz Vranja. U komunikaciji Ski ECC-a, poznat je pod pseudonimima „Dr. Lima“ i „Vranjanac“ i naveden je kao organizator velikih kokainskih operacija vrednih milione, prevozeći ga iz Brazila, Paname, Perua i Afrike u Evropu.

Poznato je da Trajković živi između Beograda i Moskve. Kao kontroverzni biznismen, koristio je Sky ECC pin: SLVBCT i često se pojavljuje u mnogim razgovorima i prepiskama kao direktan nareditelj i finansijer nekoliko ubistava između 2019. i 2021. godine (uključujući ubistvo Jugoslava Cvetanovića 2017. godine). Davor „Vranjanac“ već dugi niz godina ima rusko državljanstvo i pasoš i vlasnik je brojnih kompanija u Rusiji, gde uživa zaštitu ruskih bezbednosnih službi za koje obavlja različite poslove.

Prema izveštajima, pre nekoliko meseci organizovao je otmicu poznatog ruskog biznismena Artema Usa iz kućnog pritvora u Italiji, za koga su Sjedinjene Države izdale međunarodni nalog za hapšenje. Nakon spektakularnog bekstva iz Italije, Artem Us je prebačen automobilom direktno u hotel Tulip Inn na Novom Beogradu, koji je u vlasništvu Davora Trajkovića. U dogovoru sa svojim nadređenima, ministrom unutrašnjih poslova Bratislavom Gašićem i bivšim direktorom BIA Aleksandrom Vulinom, bekstvo je organizovano preko srpskih bezbednosnih službi, omogućavajući ruskom biznismenu da bezbedno prođe pasološku kontrolu i privatnim letom sa beogradskog aerodroma za Moskvu, a da ne bude uhapšen po nalogu Interpola.

„Dr. Lima, istaknuti vojnik državne narko-mafije, uživa značajnu zaštitu od najviših činova režima u Srbiji zbog brojnih usluga koje je obavljao po naređenju ministra Bratislava Gašića. To potvrđuje i činjenica da specijalni tužilac Mladen Nenadić nije pred Specijalnim sudom u Beogradu podnio prijavu protiv pripadnika svoje kriminalne grupe, zvane „Vranjanci“, u predmetu „Balkanski kartel“. Slučaj komunikacije Sky ECC-a, u kojem je Davor Trajković poznat kao „Dr. Lima“, ostaje zamrznut u fioci specijalnog tužioca, dok se njegov posao međunarodne trgovine kokainom širom svijeta nastavlja. Prihod od trgovine ljudima navodno se koristi za finansiranje ljudi iz najviših ešalona države, direktno bivših ministara Gašića i Aleksandra Vulina.

Pored svega toga, Davor Trajković je ključna figura u prikupljanju potpisa i glasova građana u južnoj Srbiji, u mestima kao što su Vranje, Leskovac i Bujanovac, u korist vladajuće SNS.

Nakon analize opsežne dokumentacije dobijene od Europola, Eurojusta, kao i sudskih dosijea, policijskih izvještaja i operativnih podataka francuskih pravosudnih organa, jasno je da je u ovom slučaju potrebno uključiti velike međunarodne pravne institucije kako bi se pokrenula istraga o svim gore navedenim pitanjima, za koje postoje relevantni materijalni dokazi pronađeni u policiji i Specijalnom tužilaštvu za organizovani kriminal. Srpski vladajući režim, na čelu sa predsednikom Aleksandrom Vučićem, opravdao je titulu pravog državnog narko kartela, koji je identičan vladajućem režimu Republike Venecuele i njihovoj narko mafiji poznatoj kao „Kartel sunca“. Ovaj kartel je globalno poznat po svojim aktivnostima u organizovanom kriminalu, korupciji, diktaturi, političkom progonu neistomišljenika, političkim ubistvima i međunarodnoj trgovini drogom.

Većina ministara Vlade Republike Venecuele, uključujući predsednika Nikolasa Madura i njegovu užu porodicu, godinama su pod američkim sankcijama i međunarodnim nalozima za hapšenje od strane DEA (Drug Enforcement Administration) zbog njihovog učešća u međunarodnoj trgovini drogom. Srbija je, u proteklih pet godina, vodeća i jedina država droge, ne samo u regionu Balkana, već i širom Evrope. To potvrđuje dokumentacija, materijal SKI-a koji poseduje pariško tužilaštvo i sud, kao i kriminalistička obaveštajna agencija Evropske unije.

Nema sumnje da je, nakon otvaranja ovih slučajeva iz izveštaja Ski ECC-a, koje je koristila većina ljudi sa najviših nivoa države, vrlo verovatno da će isti pojedinci završiti pod nalozima za hapšenje DEA i Interpola zbog ozbiljnih krivičnih dela organizovanog kriminala i međunarodne trgovine drogom. Sjedinjene Države su već počele da uvode sankcije bliskim saradnicima Aleksandra Vučića zbog zločina vezanih za organizovani kriminal i trgovinu drogom. Na ovoj listi su Aleksandar Vulin (bivši ministar unutrašnjih poslova i direktor BIA), Milan Radoičić (potpredsednik Srpske liste) i Zvonko Veselinović.

Glavni razlog za traženje saradnje i pomoći međunarodnih institucija u vezi sa slučajem „državnog narko kartela“ leži u zloupotrebi i kriminalnim postupcima vodećih ličnosti u ključnim srpskim državnim institucijama, kao što su Viši sud u Beogradu, Tužilaštvo za organizovani kriminal (TOK) i Ministarstvo unutrašnjih poslova Srbije. Ove institucije odbijaju da odgovore na postavljena pitanja ili pokrenu istrage protiv pripadnika narko mafije, čime ozbiljno ugrožavaju bezbednost građana u Srbiji i drugim evropskim zemljama u kojima ovaj kartel ima svoje ogranke.

Posebno je značajna saradnja sa zemljama poput Francuske, jer su vodeće ličnosti srpskog režima i njihovi vojnici počinili brojne teške zločine kako na teritoriji Francuske tako i Srbije. Na osnovu ovih informacija, Savet Evrope i druge međunarodne institucije će jasno shvatiti da je narko kartel kojim upravlja porodica Vučić organizovan na nivou sličnom „Kartelu Sunca“, koji predstavlja veliku globalnu pretnju zemljama Evropske unije.

Dijana Hrkalović je glavna figura u krivičnom postupku protiv nje pred Specijalnim sudom, zbog sumnje da je zloupotrebila položaj. U ovom slučaju, francuski sud u Parizu dostavio je komunikacione dosijee iz aplikacije Sky ECC, koju je Hrkalović koristio između 2019. i marta 2021. godine. Prema podacima Tužilaštva za organizovani kriminal (TOK), Dijana Hrkalović je u pomenutim saopštenjima identifikovana pod pseudonimom „Nika Rina“.

Analiza komunikacionih fajlova iz aplikacije Ski ECC, koju je koristio bivši državni sekretar Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP), otkrila je značajan broj dokaza koji ukazuju na to da je autor ovih komunikacija bio uključen u organizovanje i izvršenje nekoliko krivičnih dela, uključujući:

• Priprema i izvršenje ubistava

• Podmićivanje

• Zloupotreba položaja

• Iznuda

• Međunarodna trgovina drogom

Posebno značajan događaj iz marta 2019. godine, kada je Hrkalović navodno učestvovao u dogovoru o krijumčarenju tri tone kokaina. Droga je prevezena brodom koji je prevozio rasuti teret iz Brazila u luku Konstanca u Rumuniji. Plan je bio da se teret dalje prevozi rekom do luke Beograd. Međutim, loši vremenski uslovi i oluja izazvali brod da se prevrne tokom pokušaja da se preuzme kokain na moru. Nakon ovog incidenta, rumunske vlasti su uhapsile osumnjičene srpske državljane i zaplenile drogu.

U izveštajima EPK Sky pod kodnim imenima „Rina, Nika, Arona, Vila“ može se videti da je imenovana osoba učestvovala u organizovanju i prikrivanju ubistva poznatog beogradskog advokata Miše Ognjanovića, koji je brutalno ubijen 28. jula 2018. godine u Beogradu.

Dana 22. januara 2025. godine, Dijana Hrkalović je osuđena od strane Specijalnog suda, tačnije Odeljenja za organizovani kriminal, na kaznu zatvora u trajanju od 16 meseci zbog trgovine uticajem, dok su ostala krivična dela pomilovana. To se lako može dokazati, jer je, prema dostupnim podacima, glavni specijalni tužilac za organizovani kriminal Mladen Nenadić poslednje tri godine držao u stanju mirovanja slučaj Ski ECC-a protiv Dijane Hrkalović, kao i druge slučajeve vezane za članove državnog narko kartela.

Uvidom u materijal iz komunikacije Sky ECC-a pod imenom „Robin“, koji se nalazi u spisima predmeta Višeg suda u Beogradu, Specijalnom odeljenju za organizovani kriminal, može se videti da pomenuto korisničko ime Sky ima 90 kontakata, uz desetine hiljada razmenjenih poruka sa drugim članovima ove narko-organizacije. Jedan od ključnih detalja koji pokazuje kako je Filip Korać došao do toga da napravi direktan pakt sa najvažnijim ličnostima na vrhu države, kao i sa članovima porodice predsednika Aleksandra Vučića, nalazi se u ovim saopštenjima.

U razgovorima Filipa Koraća i Branimira Vujovića mogu se videti dokumenti koje je dostavio Milan Jovanović, direktor Univerziteta „Mega Trend“ u Beogradu. Među ovim dokumentima su i falsifikovane univerzitetske diplome koje su napravljene za Tamaru Vučić, suprugu predsednika, kao i za njegovog brata Andreja i njegovu suprugu. Slike diploma su uključene u ove razgovore, zajedno sa imenima pomenutih pojedinaca i originalnim registarskim brojevima pod kojima su podneseni.

Direktor u svojim porukama pominje da se suočava sa značajnim političkim pritiskom i iznudama iz vrha režima, te da je stvorio preko 1.700 falsifikovanih diploma za članove Srpske napredne stranke.

NAPOMENA: Sadržaj tekstova potiče iz izveštaja Sky ECC-a koje su francuske pravosudne vlasti i EUROPOL (Evropska policijska agencija) dostavili Specijalnom tužilaštvu za organizovani kriminal Republike Srbije.

Da bi se osigurala efikasnost istrage i utvrdio puni obim ove kriminalne aktivnosti, neophodno je uključiti međunarodne institucije kao što su EUROPOL (Evropska policijska agencija), INTERPOL (Međunarodna organizacija kriminalističke policije), DEA (američka uprava za borbu protiv droga), FBI (Federalni istražni biro, SAD), UNODC (Kancelarija Ujedinjenih nacija za droge i kriminal), FATF (Radna grupa za finansijsku akciju),  NCA (Nacionalna agencija za kriminal, Velika Britanija), VCO (Svetska carinska organizacija), Federale Gerechtelijke Politie (FGP), Nederlandse Politie i JUNALCO (Jedinica za kontrolu narkotika i organizovanog kriminala). Samo koordiniranim naporima sa međunarodnim partnerima može se pokrenuti opsežna istraga koja će omogućiti otkrivanje i razumevanje uloga svih uključenih aktera. To bi takođe omogućilo otvaranje „Pandorine nebeske kutije“ u vezi sa državnim narko kartelom koji deluje iz Srbije, čime bi se pomoglo u razbijanju mreže organizovanog kriminala i međunarodnih veza koje podrivaju bezbednost i stabilnost u Evropi i širom Evrope

Scroll to Top