Druga strana
Gde vode putevi i "diplomatske misije" supruge srpskog tiranina?

DA LI JE PRVA DAMA SAMA?

Službena supruga srpskog tiranina, Tamara Đukanović (udato: Vučić), već duže vremena vrši poslove za koje ne poseduje ovlaštenja niti status, a za koje je stvarno nadležno Ministarstvo spoljnih poslova Srbije. Do današnjih dana niko nije utvrdio u kom svojstvu to čini, a niko se iz aktivne diplomatske službe još nije usudio da postavi ovo pitanje, jer bi mu to verovatno bio kraj karijere. Tiraninova supruga obilazi svet, sastaje se sa državnicima, vodi razgovore „na najvišem nivou“, prenosi njegova „zapečaćena“ pisma, učestvuje kao „počasni gost“ na raznim skupovima i konferencijama, daje izjave i intervjue i pokreće „inicijative“. Njeno omiljeno društvo su supruge predsednika antiruskih režima, a „smokvin list“ kojim nevešto pokriva svoje spoljnopolitičke ambicije, uglavnom su često samo navodne humanitarne aktivnosti.

Luka Mitrović

Na dan 20. novembra 2024. godine, u Vatikanu, u audijenciji kod pape Franciska, na Međunarodni dan dece, primljena je supruga srpskog tiranina, Tamara Vučić. Bila je to tek jedna od njenih brojnih poseta koje je „učinila“ tokom  ove godine širom sveta (znatno više od članova britanske krune, porodice Vindzor, koji par puta godišnje obilaze zemlje Komonvelta).

Tog 20. novembra, već više puta viđena u istom sastavu (sa suprugom vođe režima u Kijevu, Olenom Zelenski, te Dijanom Nausedejine i Anom Hakobijan, „prvim damama“ Litvanije i Jermenije, koje su takođe prisustvovala opštoj audijenciji kod pape Franciska. Nakon velikih skandala o pedofiliji katoličkog sveštenstva širom sveta, papa Francisko je tog dana ozvaničio osnivanje papskog komiteta za svetski dan dece, povodom međunarodnog dana najmlađih.

Mnogi su ovo protumačili kao papin pokušaj obračuna sa ovim zlom, a mnogi kao crnu ironiju. No, dolazak Tamare Vučić pred noge papi Francisku, za Srbiju ima jedno drugo značenje koji nije naklonjen ženskom polu, našao je zgodno rešenje, da svoju službenu i nebeski ambicioznu suprugu pošalje što dalje od sebe, na večni put oko sveta, što se pokazalo kao dobro za nju, za njega, a najviše za obaveštajne kupler-majstore MI6, te američkih spoljno političkih interesa.

Naime, igrom slučaja i stvarnih namera, Tamara Vučić je zajedno sa gore pomenutim „prvim damama“ postala svojevrsni propagandni tim za borbu protiv „ruskog uticaja“, pa ih zapadne službe šetaju kao sinonim „slobodnog sveta“.

Tog 20.  novembra, Tamara Vučić je razgovarala sa padre Bergoljom, i kako zvanični izveštaji govore, zahvalila mu se na aktivnostima usmerenim ka razumevanju, približavanju i pomirenju pravoslavlja i katoličanstva.

I tu počinje ozbiljna priča o tome šta zapravo ova žena (bivša novinarka televizije Pink) radi i za čije potrebe to radi.

Istine radi, treba reći da je od 2010. godine bila zaposlena u Ministarstvu spoljnih poslova Srbije, sa kursom takozvane Diplomatske akademije, ali je takođe istina da u tom periodu ali ni kasnije nikada nije obavljala suštinske diplomatske poslove. Udajom za srpskog diktatora, postala je neka vrsta „parelelne stvarnosti“ u poslovima koje njen službeni suprug (ne)obavlja.

O gore pomenutom pomirenju pravoslavlja i katoličanstva nije slučajno sa papom pričala, jer „vatikanska“ diplomatija SPC od kako je za patrijarha izabran rođak Aleksandra Vučića, Porfirije Perić, sve više uspostavlja veze sa Rimom.

I to bi verovatno bilo u redu da nije tokom njegovog dosadašnjeg mandata, dogmatsko ludilo koje se „emituje“ iz Patrijaršije („širom srpskih zemalja“), postalo doslovno nepodnošljivo.

No, ovo je tek jedna od „misija“ u kojima Tamara Vučić učestvuje, mimo znanja ili planova Ministarstva spoljnih poslova Srbije.

Ukratko rečeno, radi se o drugom licu Vučićevog režima, koji maltretira građane Srbije ultra-šovinizmom i verskim fanatizmom (preko SPC), a za „spoljne potrebe“ govori nešto drugo. To „drugo“ treba pažljivo pratiti, jer je stvarni „tumač“ te politike upravo Tamara Vučić, tačnije, njene „diplomatske misije“ širom sveta.

Da stvari budu jasnije, papa Francisko je veliki zagovornik ekumenskog dijaloga, sa misijom o uspostavljanju bliže saradnje hrišćanskih crkava. O tome svedoči i činjenica da je on lično imenovao beogradskog nadbiskupa Ladislava Nemeta kao prvog kardinala koji će službovati u Beogradu, a koji je predstavnik Rimokatoličke crkve iz Srbije.

I dok Vučić šalje svoje klerošoviniste da šire mržnju prema svemu što nije pravoslavno, njegova supruga „širi ljubav među hrišćanima„, i to sa blagoslovom pape Franciska!

Ove godine, ne treba zaboraviti, Vučićeva službena supruga je učestvovala na Samitu u Kijevu koji je organizovala Olena Zelenska, na kome je bilo svega osim onoga što je zvanično predstavljeno kao „Samit dama i gospode“. Armija predstavnika obaveštajnih zajednica koja je tome prisustvovala, dovoljno govori šta je bio cilj tog skupa. Zvanična agencijska vest je to ovako opisala: „Na marginama samita, Tamara Vučić sastala se sa predsednikom Ukrajine Volodimirom Zelenskim“. Stigla je i poruka iz srpskih fabrika oružja.

Iz „žive diplomatske misije“ Tamare Vučić treba izdvojiti njen nedavni razgovor  sa Laurom Matarela, ćerkom Serđa Matarele, predsednika Italije, koja se pojavljuje na službenim skupovima umesto „prve dame“ s obzirom na to da je supruga predsednika Matarele preminula. Ideja je bila da se „približi“ Serđu Matareli, makar i posredno (nakon što je u Skupštini Srbije oslovljen kao „Mortadela“, u širokom krugu zaobilazi predstavnike Vučićevog režima pa i njegovu suprugu)

Krajem novembra ove godine, Tamara Vučić je bila na radnom ručku sa suprugom afričkog diktatora iz Ekvatorijalne Gvineje, i kako se zvanično saopštilo,  „razgovarala o društvenim tokovima, sa osvrtom na mlade“.

Očito putujući stazama „Tita i Jovanke“, Tamara Vučić se našla i u Egiptu, na najvišem nivou, gde je postala ovogodišnji „laureate“ nagrade za ljubav i mir na Konferenciji Unije arapskih žena investitora u prestonici Egipta, Kairu. U znak zahvalnosti njenom službenom suprugu što im je stavio na raspolaganje pola Srbije.

U „svečanom“ govoru, Tamara Vučić tom prilikom je rekla i ovo: „Prošle, 2023. godine, proslavili smo značajnu prekretnicu – 115 godina diplomatskih odnosa, a ove godine tokom posete predsednika Srbije Egiptu potpisan je Sporazum o slobodnoj trgovini“.

Uz Tursku, Kinu, afričke arapske diktature, eto sad u Srbiji i prijateljskog Egipta.

No, bilo je toga još. Išla je Tamara Vučić u višednevnu posetu afričkim zemljama: Demokratskoj Republici Kongo, Esvatiniju i Zimbabveu. Tom prilikom je liderima pomenutih zemalja uručila lično pismo svoga supruga, srpskog diktatora, koji navodno radi „na uspostavljanju bližih ekonomskih, trgovinskih i političkih veza“.

Jedan poznati, bivši jugoslovenski i srpski diplomata ovako je opisao ulogu Tamare Vučić i njene „spoljne poslove“:

„Prilično je neobična turneja supruge predsednika Republike Srbije, Tamare Vučić po afričkim zemljama. Tim pre ako te zemlje namerava da poseti predsednik Srbije na jesen.

 Moram da priznam da se ne mogu setiti takvog presedana u diplomatskim analima…Ali svaki takav pokušaj, sudara se ne samo sa temeljima diplomatije nego i sa temeljima diplomatije koje je postavila SFRJ, kao što je to slučaj na svakom koraku, u Africi pre svega.

Na žalost, srpska diplomatija kao i politika beže od SFRJ kao đavo od krsta, ali nikako ne mogu da pobegnu. Ako srpska strana ne želi ni da pomene, ni da čuje ni za SFRJ, ni za Tita, redovno to čine srpski domaćini u nesvrstanom svetu, jer su ostali neizbrisivi tragovi te politike. Dublji od svakog nepodnošenja srpske zvanične politike prema državi iz koje smo ponikli“.

Ali, udvorički „mediji“ imaju drugih tema. uprugu srpskog diktatora opisuju kao veliku „divu“, pa kažu: „Za ovu priliku Tamara je odabrala elegantan teget kaput i diskretnu pletenu torbu sa motivom ruže, što je naglasilo dostojanstvenost i primerenost njenog stila„.

I kad je o „stilu“ reč, Tamara, devojačko Đukanović, nalazi se na svom terenu samo u ovakvim situacijama. Vesti kažu da je prošle 2023. godine u društvu opskurne osobe, takođe bivše novinarke RTS, koja je sebi dala pseudonom Vesna De Vinča (rođena Jugović), povodom modne manifestacije Serbian Fashion Day 2023, predstavila prvi nacionalni parfem „Zemlja jorgovana“ (eng. „Serbia, the Land of Lilacs“), koji će biti iskreiran u najstarijoj fabrici parfema na svetu „Mejzon Doran“ u Parizu. Kaže se dalje da je „Gospođa Vučić imala na raspolaganju selekciju četiri mirisne note“ što se dopalo vlasniku pariske parfimerije Bašaru Nasriju, bogatom bratu Arapinu koji je sve to platio i bogato nagradio i jednu i drugu.

Gde će se Tamara Vučić naći nakon pada njenog službenog supruga? U vrhu svetske modne industrije? U diplomatskoj službi onoga što ostane od Ukrajine? U službi onoga ko je stvarno „šeta širom sveta“?

Kad se jednom ode iz periferije jedne provincije, i to u „veliki svet“, povratka više nema. Ili na nebo ili u blato.

Scroll to Top