Vest za nesvest
Dobrica Veselinović predlaže zakon o bračnoj zajednici homoseksualaca

Peder je pederu mio, ma iz koje stranke bio

Osnovna ciljna grupa Zakona o građanskom partnerstvu, navode predlagači iz Zeleno-levog fronta, jesu pripadnici LGBTI+ populacije, koji nameravaju da ostvare bračnu zajednicu sa istopolnim osobama. Ako se usvoji taj Zakon, homoseksualci će imati sva prava, pored onih koji su već  definisana Ustavom i Porodičnim zakonom, pa i da usvajaju decu. Uz deset poslanika ZLF-a, ovaj Predlog zakona podržaće Pavle Grbović i dvoje njegovih kolega iz Pokreta slobodnih građana, ali o odbacivanju ili usvajanju odlučiće pederi iz vladajuće većine, na čelu sa Aleksandrom Vučićem i Anom Brnabić.

Predrag Popović

U skupštinsku proceduru je ušao Predlog zakona o građanskom partnerstvu, kojim se definišu načini regulisanja, postupka i uslova za registraciju gej braka.

U Predlogu zakona, koji su podneli narodni poslanici iz Zeleno-levog fronta, navodi se da je „građansko partnerstvo zajednica porodičnog života dva punoletna lica istog pola koja je registrovana pred nadležnim organom javne vlasti“. Isti uslovi važe i za vanbračne gej zajednice, odnosno za istopolne građanske partnere, koji se nisu registrovali. Preložena rešenja se zasnivaju na „načelima ravnopravnosti, poštovanja dostojanstva i međusobnog pomaganja i uvažavanja partnera“. Pored uslova za registraciju, tj. venčanje, definisani su i načini funkcionisanja takvog partnerstva, od imovinskih odnosa i prava na međusobno izdržavanje do nasleđivanja i prava u slučaju bolesti, pa i o odnosima sa maloletnom decom nekoga od partnera.

U Predlogu zakona o građanskom partnerstvu ne pominje se mogućnost usvajanja dece, ali na nekoliko mesta se ističe da taj oblik „bračne zajednice“ ima ista prava i obaveze kakve su definisane u Porodičnom zakonu. U prvom članu Porodičnog zakona se navodi da se njime „uređuju brak i odnosi u braku, odnosi u vanbračnoj zajednici, odnosi deteta i roditelja, usvajanje, hraniteljstvo, starateljstvo, izdržavanje, imovinski odnosi u porodici, zaštita od nasilja u porodici, postupci u vezi sa porodičnim odnosima i lično ime“. U članu 44, Predloga zakona, koji su podneli poslanici ZLF-a, ističe se: „Građansko partnerstvo se izjednačava sa bračnom zajednicom u pogledu uživanja drugih prava i sloboda koja pripadaju bračnim drugovima“. Dakle, ukoliko Narodna skupština usvoji ovaj zakon o gej brakovima, registrovanim homoseksualnim partnerima biće omogućeno da usvajaju decu.

Grupa predlagača, koju predvode Dobrica Veselinović i Radomir Lazović, na ovaj način svesno poziva na kršenje Ustava Republike Srbije, koji u članu 62, brak definiše kao zajednicu muškarca i žene. Ipak, turbo-levičari iz ZLF-a ističu da je „nužnost rešavanja pitanja istopolnih partnerstava“ uslov za priključenje Srbije Evropskoj uniji.

Dobrica Veselinović se politički autovao još pre šest godina, kada je, kao odbornik u Skupštini grada Beograda, u svojoj kancelariji istakao gej zastavu. Na poslednjim beogradskim izborima, kao kandidat za gradonačelnika, obećavao je glasačima da će, ako pobedi, okačiti tu zastavu iznad ulaza u zgradu Skupštine grada. Naravno, sa takvim partijskim programom nije imao šanse za izborni uspeh, ali ne odustaje od zastupanja gej agende.

Osim deset poslanika Zeleno-levog fronta može se očekivati da za njihov Predlog zakona o građanskom partnerstvu glasa troje poslanika iz Pokreta slobodnih građana, koji predvodi Pavle Grbović. Poput Veselinovića, i Grbović ideološkim i političkim stavovima, karakterom i dizajnom izgleda kao osoba sa fluidnom seksualnošću. Međutim, ukoliko bi podržao predlog ZLF-a, PSG bi stvorio problem u poslaničkoj grupi, kojoj trenutno pripada, a u kojoj se nalaze poslanici Stranke demokratske akcije Sandžaka i albanske Partije za demokratsko delovanje.

Sulejman Ugljanin, predsednik SDA Sandžaka, ima izuzetno netolerantan odnos prema homoseksualcima.

Kad seljak, domaćin, primeti da neki njegov bik hoće da naskoči na drugog bika, on zna šta mu je činiti. Odmah tog bika vodi kod mesara – rekao je Ugljanin.

Minela Kalender i Ahmedin Škrijelj, poslanici iz redova SDA, verovatno neće odmah povesti Grbovića kod mesara, ali sigurno će ga najuriti iz Poslaničkog kluba.

Da podsetimo, Grbović i dvoje njegovih kolega iz PSG-a, već su najureni iz Poslaničke grupe Stranke slobode i pravde, na čijoj listi su dobili mandate. Petar Miletić, funkcioner PSG-a, u septembru 2022. godine imenovan je za spoljnog savetnika Aljbina Kurtija. Iako je Miletić godinu dana kasnije podneo ostavku na tu funkciju, Dragan Đilas je zahtevao od Grbovića da napusti Poslaničku grupu SSP-a. Tako je Grbović, zbog saradnje sa albanskim vlastima na Kosovu i Metohiji, morao da promeni poslanički klub, da bi sad, zbog zakona o gej brakovima, mogao opet da bude izbačen iz grupe u koju se udomio.

Za ozakonjenje gej brakova neće glasati ni četvoro poslanika Stranke pravde i pomirenja. Osnivač te stranke, pokojni muftija Muamer Zukorlić, žestoko se protivio svim zakonskim rešenjima, koja su se odnosila na rodnu ravnopravnost.

Kakva rodna ravnopravnost? Zašto? Na osnovu čega? Zar zato što neki muškarac oseća da voli muškarce, ili žena žene, treba to da im se verifikuje zakonom? Kažu, oni tako osećaju! Imaju pravo na svoja osećanja i slobodnu volju! Pa, imaju… Ali, ako se danas izjednače prava i obaveze u bračnoj zajednici muškarca i žene sa pravima i obavezama homoseksualaca, sutra ćemo morati da dozvolimo brak brata i sestre ili majke i sina, ili oca i sina! I oni će se pozvati na osećanja i slobodnu volju – govorio je pokojni Zukorlić, koga je na mestu predsednika SPP-a nasledio njegov sin Usame Zukorlić.

U maju ove godine, kad je izabrana Vlada na čijem čelu je Miloš Vučević, Usame Zukorlić je postavljen na mesto ministra bez portfelja. S obzirom da on doslednos zastupa verske i političke stvavove svog oca, Usame Zukorlić će, sasvim izvesno, od poslanika SPP-a, zahtevati da glasaju protiv predloga ZLF-a.

Međutim, u vladajućoj Srpskoj naprednoj stranci, među njihovim ministrima i poslanicima, ima toliko pedera da nije isključena mogućnost da oni daju javnu podršku zakonu o homoseksualnim brakovima. Vođa naprednjačkog kartela, Aleksandar Vučić, nije slučajno etiketiran kao peder. Osim fizičkih osobina, koje se kod njega ističu ženstvenim hodom i oblizivanjem napućenih usana, i Vučićevi politički postupci ukazuju na manjak testosterona i mutaciju hromosoma. Njegove psiho-fizičke karakteristike su dokazale da ima istine u paroli „Vučiću, pederu“, koju građani skandiraju na protestima i sportskim takmičenjima.

U skladu sa devizom „sličan se sličnom raduje“, Vučić je tri puta na mesto predsednika vlade postavljao Anu Brnabić, deklarisanu lezbijku. Uz izvršna ovlašćenja, koja su definisana zakonom, Brnabićka je od svog vrhovnika dobila slobodu da javno i nekažnjeno krši Ustav. Malog Igora, sina svoje homoseksualne partnerke Milice Đurđić, Brnabićka naziva svojim detetom. Ustav, kao što je pomenuto, u članu 62, definiše brak kao zajednicu muškarca i žene. Brnabićka ima pravo na slobodnu volju, može da se oseća kao muškarac, može i da uživa sva prava i obaveze koje se navode u Zakonu o rodnoj ravnopravnosti, ali ne sme da krši Ustav. Tačnije rečeno, u normalnoj državi ne bi smela. Ipak, u državi koju je uzurpirao vodeći ustavokršitelj Vučić, Brnabićki je omogućeno da se ponaša kao da je „građanskom partnerstvu“ i pre nego što je ono zvanično ozakonjeno.

Prema svojim seksualnim afinitetima, predsednik Srbije i trostruka premijerka su u ministarske fotelje, poslaničke klupe i u sve državne institucije postavljali brojne pedere. Većina njih ne želi da sledi primer Ane Brnabić, da se autuje iz političkih razloga, kako ne bi ostali bez dela glasača. Ipak, u javnosti se taj status pripisuje Goranu Vesiću, Tomislavu Momiroviću, Nikoli Selakoviću, Dejanu Ristiću, Milenku Jovanovu, Nebojši Bakarecu, Vanji Udovičiću, Marku Čadežu…

Najteže mi je pao trač da sam gej – rekao je nedavno Siniša Mali.

Iako je u izuzetno bliskim odnosima sa Vučićem i Brnabićkom, ministar finansija smatra da nema gore uvrede nego što je ta, kojom je označen kao peder.

Za razliku od Malog, koji sa devojačkim osmehom priznaje da ga ljuti kad ga nazivaju pederom, beogradski gradonačelnik Aleksandar Šapić reaguje mnogo žešće. Kad su se, u jednom podkastu, Marko Vidojković i Nenad Kulačin našalili na račun njegove homoseksualnosti, Šapić je obećao da će im iščupati srce. Tužilaštvo je odbacilo krivičnu prijavu, koju su novinari podneli protiv Šapića, ali u toku je više sudskih postupaka po gradonačelnikovim tužbama protiv Vidojkovića i Kulačina.

Pedera ima, naravno, i u opoziciji. Ipak, o sudbini Predloga zakona o građanskom partnerstvu odlučivaće naprednjačka većina. S obzirom da je ta većina već nanela nesagledivu i trajnu štetu srpskim državnim i nacionalnim interesima, neće biti iznenađenje ako glasaju za Predlog zelenih levičara. Ako se to desi, homoseksualni brakovi će biti dozvoljeni u Srbiji, kao što su već u Hrvatskoj, Crnoj Gori, Sloveniji i Mađarskoj.

Iako se u ovom Predlogu zakona o građanskom partnerstvu na 26 mesta pominje termin „porodična zajednica“, usled bioloških ograničenja nije moguće da iz takvog „braka“ nastane porod. No, to ne znači da treba sprečavati Lazovića i Veselinovića, kao i ostale njima nalike političare, da nastave s pokušajima prevazilaženja bioloških prepreka.

Scroll to Top